Yaşar Kemal Kimdir?

Yaşar Kemal Kimdir?

Yaşar kemal, asıl adıyla Kemal Sadık Gökçeli Türk edebiyatının önemli roman senaryo ve öykü yazarıdır. 2015 yılında vefat eden yazarımızın zorlu hayatına biraz yakından bakalım.

Yaşar Kemal Kaç Yaşındadır?

1923 yılında Van’ın Muradiye ilçesine bağlı Ernis Köyünde dünyaya gelmiştir. Yazar Kürt asıllı Türk vatandaşıdır. Doğduğu köy Türkmen köyüdür ve köydeki tek Kürt ailenin çocuğudur. Evde Kürtçe köyde ise Türkçe konuşan yazarın babası camide gözlerinin önünde öldürülmüştür.

Yaşar Kemal Nerelidir?

1. dünya savaşından dolayı Adana Osmaniye İçesine bağlı Hemite köyüne yerleşmiştir. Yazar ortaokul döneminde ırgat kâtipliği, kitaplık memurluğu, tarım işlerinde ırgat başlığı daha sonra öğretmen vekilliği, traktör sürücülüğü ve tarlalarda kontrolörlük yapmıştır. Yaşadığı bu zorluklar ileride yazılarına, yaşayışına ve düşüncelerine ilham verecektir.

Yazar sanatla ve şiirle ilkokul yıllarında tanışır. ‘Ağıtlar’ adlı ilk eserini 1943 yılında çıkarmıştır. Fakat yazın hayatı, daha önce, 1939 da Türksözü Gazetesi’ndeki yazıları ile başlamıştır. İlk kez dünya çapında yayınlanan eseri ‘Bebek Öyküsü’ pek çok dilde okunmuştur.

Yazar, Yaşar Kemal ismini cumhuriyet gazetesinde yazdığı zaman kullanmaya başlamıştır. 1962 yılında Türkiye İşçi Partisine katıldı. Siyasi olarak emekli sınıfının tamamen yönetime gelmesini ve Türkiye’de Leninist bir parti eksiği olduğunu savunmuştur.

Eserleri

Romanlar;İnce Memed, Teneke, Orta Direk, Yer Demir Gök Bakır, Ölmez Otu, Yılanı Öldürseler, Al Gözüm Seyreyle Salih, Kuşlar Da Gitti, Hüyükteki Nar Ağacı, Yağmurcuk kuşu, Kale Kapısı, Kanın Sesi, Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana, Karıncanın Su İçtiği, Tanyeri Horozları, Çıplak Deniz Çıplak Ada, Tek Kanatlı Bir Kuş.

Çocuk romanı;Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca.

Çeviri; Ayışığıkuyumcuları.

Röportajlar; Yanan Ormanlarda 50 Gün, Çukurova Yana Yana, Peribacaları, Bu Diyar Baştan Başa, Bir Bulut Kaynıyor, Allah’ın Askerleri, Röportaj Yazarlığında 60 Yıl, Çocuklar İnsandır.

Deneme ve derlemeler; Ağıtlar,  Taş Çatlasa, Gökyüzü Mavi Kaldı, Ağacın Çürüğü, Ustadır Arı, Zulmün Artsın, Bin bir Çiçekli Bahçe.

Destansı romanlar; Üç Anadolu efsanesi, Ağrı Dağı Efsanesi, Binboğalar efsanesi, Çakırcalı Efe.

Eserlerinin sayısının oldukça fazla olmasından da anlaşılacağı üzere yazarın Türk edebiyatına katkıları çok fazladır. Yaşar Kemal yazdığı eserlerle Nobel Edebiyat ödülüne aday olmakla beraber bunun dışında 40tan fazla ödüle sahiptir. Yazar eserlerinde ilk zamanlar halka yönelik bir tarzda yazarken sonradan politik düşünceleri de eserlerine dâhil etmiştir. Bununla ilgili ise bir söyleşide sanatı ile siyasi görüşünün paralel olduğunu söyleyerek bu tarzının açıklamasını yapmıştır. 28 Şubat 2015’te ebedi yolculuğuna uğurlanan yazar sevenlerini, edebiyatla ilgilenenleri ve sanatseverleri hüzne boğmuştur. Edebiyatımıza sayısız eser ve yeni ufuklar kattığı için yazarımıza içten teşekkürlerimizi sunuyor ve rahmetle anıyoruz.

Yaşar Kemal resimleri

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın