Türkan Şoray Kimdir Nereli?

Türkân Şoray Türk televizyon ve sinema tarihinin en unutulmaz, en başarılı ve en güzel oyuncularından biridir. Kendisi oyuncu, senarist ve yönetmen olarak sanat yaşamında birçok projeye imza atmıştır. Türk sinemasında Sultan lakabıyla anılmakta ve gerçekten Türk sinema tarihinin hem güzelliğiyle hem yeteneğiyle sultanı olmuştur. 1960’larda sinema ile tanışmış ve bu yıllarda sinema sektörüne adım atarak başarılı sanat yaşamını başlatmıştır. Başarılı oyuncu sinema ve sanat hayatının ilk ödülünü 1964 Antalya Altın Portakal Film Festivali‘nde almış ve bu festivalde Acı Hayat filmiyle en başarılı kadın oyuncu ödülünü almaya hak kazanmıştır. Toplam olarak 222 tane filmde rol almış olan

Türkan Şoray Kimdir?

Sinema oyuncuları arasında en başarılı dört oyuncu olarak görülen Hülya Koçyiğit, Filiz Akın ve Fatma Girik’le birlikte, Türk sinemasının bir dönemine damgasını vurmuş ve çok başarılı projelere imza atmış, çok güzel filmler ortaya koymuştur. Bu dörtlü içerisinde, yönetmenlik yapan tek sinema oyuncusu da Türkan Şoray’dır. İstanbul’un Eyüp ilçesinde doğmuştur ve bu ilde dünyaya gözlerini açmıştır. Türkân Şoray memur bir ailenin ilk çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Nazan ve Figen adında iki kızkardeşi vardır ve Nazan Şoray da kendisi gibi ünlüdür. Annesi Meliha Şoray ‘ın desteğiyle sinemaya adım atmıştır ve bu şekilde başarılı olabilmiştir. Tiyatro oyuncusu Cihan Ünal ile 1983’te bir evlilik yapmıştır güzel oyuncu. Çiftin bu evlilikten de Yağmur adlı bir kızları olmuştur. Bugüne kadar 203 filmde rol alan sultan lakaplı başarılı oyuncu Türkan Şoray televizyon dizilerinde de rol almıştır.

Türkan Şoray Nereli?

İstanbul’da dünyaya gelen ünlü oyuncu yer aldığı filmlerle, düzgün karakteriyle ve güzelliğiyle unutlmaz ve sevilen oyunculardan en başta geleni olmuştur.

Türkan Şoray Kaç Yaşında?

                28 Haziran 1945 yılında dünyaya gelen ünlü sanatçı bulunduğumuz yıl itibariyle 70 yaşındadır.

Türkan Şoray resimleri

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın