Turgay Başyayla Kimdir?

Turgay Başyayla Kimdir?

Turgay Başyayla 19 Ağustos 1976 yılında Zonguldak’ta dünyaya geldi. Ünlü şarkıcı aslen Çankırılıdır. İlk ve orta öğretimini Çankırı’da tamamlayan şarkıcı 1995 yılında lise eğitimini Antalya Akev Koleji’nde aldı.

1996 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi Uluslar Arası İlişkiler bölümünü okuyan Turgay Başyayla lise yıllarında profesyonel olarak basketbol oynamıştır. Üniversite yıllarında müziğe ilgi duyan ünlü şarkıcı korolar kurarak üniversitede yarışmalara katılmıştır. 40 yaşında olan şarkıcının boyu 1.90 cm’dir. Kilosu 81’dir. Turgay Başyayla 2008 yılında evlenmiştir.

turgay-basyayla-kimdir

Turgay Başyayla’nın Sanat Hayatı

Turgay Başyayla’nın ilk albümü 200 yılında çıkmıştır. İlk albümü “Nazlıcan” adını taşıyan Turgay Başyayla Türkiye’de pek çok konsere imza attı.

Şarkıcılığın yanı sıra halk oyunları konusunda da eğitim alan Turgay Başyayla Türkiye Büyük Millet Meclisi içerisinde halk konseri gerçekleştirmiştir. Bunu geçekleştiren ilk sanatçı olan Turgay Başyayla bir de “Şizofren Aşk” adını taşıyan filmde oyuncu olarak rol almıştır.

2005 yılında “Otel İstanbul” adlı filmde rol alan ünlü şarkıcı daha sonra “Anne ya da Leyla” adını taşıyan bir filmde oynamıştır. Oyunculuk ve tiyatro konusunda eğitimler alan Turgay Başyayla başarılı bir oyunculuk performansı sergilemiştir.

Turgay Başyayla’nın Albümleri

Turgay Başyayla’nın albümleri arasında; Nazlıcan, Ben Patlarsam Eğer, Öz, Yediveren, Saçlarını Taramışsın, Sisteki Sesler ve Yedi bulunmaktadır. Turgay Başyayla albümleriyle pek çok dinleyiciyi mest etmeyi başarmış bir sanatçıdır.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın