Tarık Akan Kimdir Nerelidir?

Tarık Akan Biyografisi

Türk sinema sektörünün yakışıklı oyuncuları arasında yer alan Tarık Akan, pek çok farklı sinemada oyunculuk yaparak, Türk sinema tarihinde beğenilen erkek oyuncular arasında yer almaktadır. Bu oyuncu hakkında merak ettiğiniz bilgileri bu makalemiz sayesinde öğrenebilirsiniz. Tarık Akan hakkında en çok merak edilenler arasında elbette ki yaşı ve nereli olduğudur. Bunun yanı sıra eğitim hayatı, nerede yaşadığı ve ailesi hakkında da pek çok soru bizlere iletilmektedir. Bu sorulara yanıt olabilmek için bir yazı oluşturduk ve sizlere sunduk. Tarık Akan hakkında merak edilenler için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Tarık Akan Kimdir?

Bahsettiğimiz gibi, genel olarak Damat Ferit olarak bilinen Tarık Akan, Türk sinema hayatının yakışıklı oyuncularından birisidir. Onu aslında hababam sınıfında tanıdık hepimiz öyle değil mi? İşte şimdide diğer rol aldığı filmler ve kariyeri hakkında kısaca bilgiler vererek kim olduğuna bakalım.

Tarık Akan ismi ile bildiğimiz karakterin diğer bir adı da Tarih Tahsin Üregül’dür. Tarık Akan, 13 Aralık 1946 yılında, İstanbul’da dünyaya gelmiştir. 1970’li yıllardan günümüze kadar pek çok farklı eser ile ekranlara çıkan Tarık akan, bu yıl içerisinde kendini oldukça sevdirmiş ve izleyicilerin gönlünü kazanan oyuncular arasında yer almıştır. İlk olarak Canım kardeşim ve hababam sınıfı ile kendini oldukça fazla tanıtan Tarık Akan, Ah Nerede, Sürü, Yol ve Karartma Geceleri gibi pek çok sinema filminde de rol almıştır.

1986 ve 1989 yılları arasında Yasemin Erkut ile evli kalmış olan Tarık Akan, 3 çocuk babasıdır. Film hayatı boyunca aldığı pek çok ödül bulunan Akan, ödüllerine yer vermemiz gerekirse, şu ödüller ile bizlerin karşısına çıkmıştır.

  • Altın portakal film festivali
  • Altık kelebek ödülleri
  • Berlin uluslararası film festivali
  • Adana altın koza film festivali
  • Sinema yazarlığı derneği ödülleri
  • Çağdaş sinema oyuncuları derneği ödülleri

Tarık Akan Nereli?

Elbette ki pek çok soru arasında nereli olduğu da oldukça dikkat çekmektedir. Tarık Akan, İstanbul doğumlu olup, aslen Gümüşhane kökenli olduğu bilinmektedir.

Tarık Akan Kaç Yaşındadır?

Eğitim hayatını İstanbul’da tamamlayan Tarık Akan, Makine Mühendisliği bölümü mezunudur. Kaç yaşında olduğu hakkında ise bilgiler, 1949 doğumlu olup, 65 yaşında olduğu yönündedir.

Tarık Akan resimleri

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın