Shakira Kimdir Kaç Yaşındadır

Doğum Tarihi: 02 Şubat 1977 (38 yaşında, Kova Burcu)

Doğum Yeri: Barranquilla, Kolombiya (Lübnan asıllı)

Boy: 1,57

Hayat Arkadaşı: Gerard Pique (2010-)

Çocukları: Milan Pique Mebarak, Sasha Pique Mebarak

Ödülleri: 2 Grammy, 8 Latin Grammy, 14 Billboard Latin Müzik

Şarkıcı, söz yazarı, dansçı ve oyuncu.

Shakira Kimdir?

Dört yaşında şiir yazmaya başlayan Shakira, ilerleyen yaşlarında şiirlerini şarkılara dönüştürmeye başladı. İlk şarkısını ise 8 yaşında kaybettiği abisi için yaptı. Dansı ise küçük yaşlarda babasıyla babası ile gittiği Arap restoranlarında masa üstündeki ve büyükannesinden öğrendiği danslarıyla başladı. İlk okul yıllarında sesi keçiye benzetilen ve kendisine ilk hayalkırıklığı yaşatılan Shakira okul korosuna alınmamıştır ve o da dansa ağırlık vermiştir. 1991’de Sony çalışanlarını etkileyen Shakira ilk albümünü çıkardı. Dünya yıldızı olarak ilk adımı ise jürisinde Ricky Martin’in de bulunduğu bir şarkısı yarışmasında birinci olmasıyla attı.  1995’te ilk stüdyo albümünü çıkardı, ilk parçası ‘Estoy Aqui’ Güney Amerika’da hit oldu ve Amerika latin Listesinde 2 numaraya yükseldi. Shakira 1997’de aday olduğu bütün Latin Billboard Ödüllerini aldı.

Uluslararası üne kavuştuğu ilk albüm (Donde Estan Los Ladrones?) ise 1998 yılında çıktı. Güney Amerika’daki tüm listelerde ilk parça (Ciega, Sordamuda) hit oldu. 2001 yılında çıkan ‘Laundry Service 2001’ albümünden ‘Whenever, Wherever’ şarkısı 29 ülkede 1 numara olarak çok büyük bir hit oldu. bunun ardından çıkan albüm de birçok listeye 1 numaradan giriş yaptı. 2005 yılında çıkardığı aynı zamanda 2 Grammy ödülü, 4 Latin Grammy ödülüolmak üzere toplam 38 ödül kazandığı Fİjacion Oral Vol.1 Amerika latin listesinde rekor kırdı. Aynı yıl MTV VMA’da İspanyolca performans sergileyen tek sanatçı oldu. 2006’da çıkan ‘Bamboo’ versiyonuyla FİFA 2006 için kaydedilen Hips Don’t Lie parçası 21.yüzyılın en çok satan, başarılı olan şarkısı oldu ve bu parçayla Amerika’da ilk kez 1 numaraya yerleşti.

2009’d a She Wolf albümünü çıkardı ve dünya çapında 4 milyondan fazla satış rakamına ulaştı. 2010’da Dünya kupası için büyük yankı uyandıran Waka Waka şarkısını seslendirdi. Ayrıca şarkı Youtube rekorunun yanısıra dünya kupasının en çok satan şarkısı oldu. 2010’da Loca şarkısı ile Latin müziğe döndü ve 33 ülkede zirveye oturdu. 2011’de 1 Latin Grammy ve Yılın İnsanı ödüllerinin sahibi oldu.

Shakira Kolombiya’daki Pies Decalzos sivil toplum örgütünün kurucusu ve onursal başkanıdır.  2011’de Harvard Üniversitesince Yılın Sanatçısı seçildi ve aynı zamanda Hollywood Walk of Fame’de yıldızı olan ilk Kolombiyalı yıldız oldu.

Shakira Resimleri

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın