Şemsi İnkaya Kimdir?

Şemsi İnkaya Kimdir?

Şemsi İnkaya 13 Nisan 1939 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. 77 yaşında olan ünlü sanatçı Şemsi İnkaya ticaret lisesinden mezun olduktan sonra konservatuar eğitimi almaya karar verdi.

Ankara’da yapılan konservatuar sınavlarını kazanan Şemsi İnkaya kabul edilmediği için konservatuara gidemedi. Konservatuara kabul edilmediği için daha sonra Gençlik Tiyatrosu’na gelen Şemsi İnkaya burada Tuncel Kurtiz, Okan Sağtürk, Güneş Uğurlu ve Avni Dilligil gibi ünlü sanatçılarla çalışmaya başladı.

Daha sonra askere giden ve askerliğini Isparta’da yapan ünlü oyuncu İstanbul Harp Akademisi’ni bitirdi. Koç burcu olan Şemsi İnkaya’nın gözleri kahverengidir. Şemsi İnkaya Ayten Erman ile bir evlilik yapmış olup daha sonra boşanmıştır. Bu evliliğinden Ozan adında bir de oğlu vardır.

semsi-inkaya-kimdir

Şemsi İnkaya’nın Sanat Hayatı

Şemsi İnkaya ‘nın sanat hayatı ilk olarak İ.Ü.T.B. Gençlik tiyatrosunda başlamıştır. Pabuccu Ahmet adlı oyun ilk oynadığı oyundur.

Kısa sürede pek çok başarıya imza atan Şemsi İnkaya 1970’li yıllarda en çok aranılan oyunculardan biri haline geldi.

Şemsi İnkaya’nın Rol Aldığı Film ve Diziler

Şemsi İnkaya birçok dizi ve filmde önemli bir oyunculuk sergilemiştir. Şemsi İnkaya’nın oynadığı dizi ve filmler arasında; Fakir Milyoner, Cümbüşiye, Yarınsız Adam, Deliye Her Gün Bayram, Üvey Baba, Gırgıriye, Zübük, Şıngırdak Şadiye, Beyaz Ölüm, Aptallar Çetesi, Adile Teyze, Serbest Kürsü Hüsnü, Gözüm Gibi Sevdim gibi birçok dizi ve filmi sanat hayatına sığdırmayı başarmıştır.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın