Şafak Pavey Kimdir?

Şafak Pavey Kimdir?

Şafak Pavey 10 Temmuz 1976 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Aslen Ankaralı olan ünlü siyasetçi Şafak Pavey Erzurum nüfusuna kayıtlıdır.  1994 yılında Ankara’da müzisyen olarak bulunan Paul Pavey ile tanışmış olan Şafak Pavey bir sene içerisinde evlenmiştir.

Evlendikten sonra İsviçre’ye yerleşen Şafak Pavey sinema üzerine eğitimi sürdürmeye devam etmiştir. Ancak 1996 yılında isviçre’de yaşadığı tren kazası sonrasında sol bacağını kaybetmiştir.

Şafak Pavey yaşadığı bu talihsiz olay sonucunda engelli olarak yaşamanı sürdürmek zorunda kalmıştır. Eşi Paul Pavey ise geçirdiği trafik kazası sonrası Şafak Pavey’den ayrılmıştır. Şafak Pavey’e bu zor günlerinde annesi destek olmuştur. Şafak Pavey’in saç rengi kumral, gözleri ise mavidir.

Şafak Pavey Kimdir?

Şafak Pavey’in Eğitim Hayatı

Şafak Pavey Londra’da Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirmiştir. Daha sonra Londra’da yüksek lisansına devam eden Şafak Pavey, İngilizce, İtalyanca ve Fransızca dillerini oldukça iyi bilmektedir.

Az miktarda Arapça’da konuşabilen Şafak Pavey Birleşmiş Milletler’de dış ilişkilerden sorumlu kişi olmayı başarmıştır.

Şafak Pavey’in Siyaset Hayatı

Londra’da uzun yıllarda kaldıktan sonra Türkiye’ye dönmeye karar veren Şafak Pavey 2011 genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nin İstanbul Milletvekili olmuştur.

2012 yılında CHP’nin Sosyal Politikalardan görevli başkan yardımcısı pozisyonuna getirilen Şafak Pavey aynı yıl içerisinde Cesur Kadınlar ödülüne layık görülmüş ve ödülünü Obama’nın eşinden almıştır. Şafak Pavey başarılı siyasetçi kimliği ile dikkat çekmektedir.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın