Şaban Yıldız Kimdir?

(Doğumu : 1919, Manastır [bugün Bitola, Yugoslavya]), Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk – İş) ve Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) kurucularından sendikacı ve siyaset adamı.

Şaban Yıldız’ın Hayatı?

1924’te ailesi ile birlikte Çatalca’ya göç etti. İnşaat ve fabrika işçisi olarak çalıştı. 1946’da İstanbul Mensucat İşçileri Sendikası’na üye oldu. Bunun kapatılmasından sonra Eyüp Mensucat İşçileri Sendikası’na girdi ve örgütün yönetim kurulunda görev aldı. 1951’de İstanbul Tekstil ve Örme Sanayi İşçileri Sendikası’nın, 1952’de Türk-İş’in kuruluşuna katıldı. 1961’de TİP’in kurucuları arasında yer aldı; partide genel sekreterlik, çeşitli dönemlerde de genel yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.

1970’te bir süre partinin genel başkanlığını yürüttü. 1971’de TİP kapatılınca öbür parti yöneticileriyle birlikte yargılanarak hapis cezasına çarptırıldı. Serbest bırakıldıktan sonra, 1975’te yeniden kurulan TİP’in kurucu üyelerinden biri oldu. 1990 sonunda Sosyalist Birlik Partisi’nin kuruluş çalışmalarına katıldı.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın