Recep Tayyip Erdoğan Kimdir?

Recep Tayyip Erdoğan Kimdir?

Recep Tayyip Erdoğan 26 Şubat 1954 yılında İstanbul Kasımpaşa’da dünyaya geldi. Aslen Rizeli olan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Cumhuriyeti’nin 2003 yılından beri başbakanı, 2002 yılından bu yana ise Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kurucusudur.

10 Ağustos 2014 tarihinden itibaren Türkiye Cumhuriyeti’nin 12. Cumhurbaşkanı olarak görev yapan Recep Tayyip Erdoğan başarılı bir siyasetçidir.

Recep Tayyip Erdoğan’ın babası  Ahmet Erdoğan, annesi ise Tenzile Erdoğan’dır. Recep Tayyip Erdoğan’ın babası kıyı kaptanı, annesi ise ev hanımıydı.  Recep Tayyip Erdoğan’ın üçü erkek, biri kız olmak üzere toplam dört kardeşi bulunmaktadır.

Recep Tayyip Erdoğan Kimdir?

Recep Tayyip Erdoğan’ın Okul Hayatı

Recep Tayyip Erdoğan ilkokulu Piyale Paşa İlkokulu’nda okudu. Ortaokul eğitimini İstanbul İmam Hatip Okulu’nda alan Cumhurbaşkanı, Eyüp Lisesi’nden mezun oldu.

Recep Tayyip Erdoğan üniversite eğitimini İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Ticari Bilimler Fakültesi’nde tamamladı.

Recep Tayyip Erdoğan’ın Siyasi Kariyeri

Recep Tayyip Erdoğan lise yıllarında Milli Türk Talebe Birliği’ne girdi. Daha sonra Milli Selamet Partisi Beyoğlu Gençlik Kolları’nda İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanlığı görevini yürüttü. Recep Tayyip Erdoğan 19 Haziran 1983 yılında Refah Partisi ile siyasete geri döndü.

14 Ağustos 2001 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kurucuları arasında yer alan Recep Tayyip Erdoğan partinin genel başkanlığına seçildi.

Başarılı siyasetçi kimliği ve halk tarafından çok sevilmesi nedeniyle millet iradesiyle 2014 yılında cumhurbaşkanı seçildi.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın