Pembe Gül İşgüzar Karagöz Kimdir

15.03.1971 de Kütahya da doğmuştur. İki çocuk annesi olan Pembe Gül, ilkokul sonrasın da okul hayatının ortaokul ve lise bölümünü açık öğretim olarak tamamlamıştır. 1982 tarihin de çini/seramik alanında iş hayatına başlamıştır. İlk iş yeri Metin Çini Fabrikasıdır. Kalfalık , ustalık ve usta öğreticilik belgesini almıştır. Pembe Gül Sanat Evi isimli atölyesini kurmuş, birçok insanla çalışma süreci olmuştur. T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı geleneksel el sanatları (çini/seramik) alanında çinicilik sanat bölümü ile ismi listede yer almıştır.

Çini/seramik alanında birçok sergi ve seminerlere  katılmıştır. (Haymeana, Mimar Sinan Uluslararası proje olimpiyatları, Uluslararası Çini Sempozyumu Gibi…)

Tahrir,boya,kazıma,kabartma,fırınlama (sırça);sır üstü ve sır altı tüm çalışmalara hakimdir. Kütahya da köyler de kadınlara öğretmenlik yapmış onlara iş alanı imkanı oluşturmuştur. Tarihimizin kültür ve sanat mirasını bir nesilden alıp diğer nesle aktarmaya çalışan naif kişiliği ile bilinen Pembe Gül;  ortalama 3500 öğrenci yetiştirmiştir. Halen usta öğreticilik  yapmakta ve öğrenci yetiştirmektedir . Ayrıca yeni ve özel eserleri ile bu mesleği sürdürmektedir.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın