Özkan Uğur Kimdir? MFÖ Özkan Uğur Biyografisi

Asıl adı Raif Özkan Uğur olan sanatçı 17 Ekim 1953 yılı İstanbul doğumludur. İlkokul yıllarında mandolin ile tanışan ünlü sanatçı lise hayatına Fenerbahçe Lisesinde devam eder ve müziğe başlar. Kendi amatör bir grup kurarak müziğe adım atmıştır. Atomikler isimli grup dönemin en popüler parçalarını seslendirmiştir.

1970 yılında Şerif Yüzbaşı Orkestrası ile müziğe profesyonel olarak adım atmıştır. 1971 yılında Mazhar Alanson ve Fuat Güner ile Kaygısızlar isimli grupta bas gitarist olarak devam etmiştir. Kısa süre sonra dağılan gruptan ayrılarak 1972 yılında Barış Manço eşliğinde Kurtalan Ekspres isimli grupta yer almıştır. Barış Mançonun askere gitmesi ile dağılan grup sonrasında Ter isimli grubu kurmuş fakat bu grupta dağılmıştır. Kendi grubunu dağıtarak Erkin Koray ile birleşmiştir. Ardından ilk 45’ liğini çıkarmıştır.

Özkan Uğur Kimdir? MFÖ Özkan Uğur Biyografisi

Askerden dönen Barış Manço ile tekrar Kurtalan Ekspres grubu kurulmuş ve bas gitarist olarak yer almıştır. 1973 ve 1974 yılları arasında grupta çalmaya devam etmiştir.

1974 yılında Kurtalan Ekspres grubundan ayrılarak eski arkadaşları Mazhar Alanson ve Fuat Güner’ in albüm çalışmasında bas çalmıştır. 1976 yılında Kurtalan Ekspres grubunda gitarist ve 1978 yılında Anadolu turnesinde gitarist olarak yer almıştır.

1980 yılı başlarında Mazhar Alanson ve Fuat Güner’ in arkasında çalmaya başlamış ve para biriktirmişlerdir. Müzik çalışmalarının yanı sıra Ferhan Şensoy’ un tiyatro oyununda yer alarak tiyatroya da adım atmıştır.

Özkan Uğur Kimdir? MFÖ Özkan Uğur Biyografisi
Mazhar Alanson ve Fuat Güner ile kurdukları MFÖ isimli grup 1984 yılında ilk albümlerini çıkarmışlardır. Ele Güne Karşı Yapayalnız isimli bu albüm şöhreti getirmiştir.

1985 yılında Diday Diday Day isimli parça ve 1988 yılında Sufi isimli parça ile Eurovision yarışmasında Türkiye’ yi temsil etmişlerdir.

Başarılı müzik hayatının yanı sıra sinema filmlerinde de sanatçı yer almıştır. Ayrıca televizyon dizisi olan İkinci Bahar isimli dizide de rol almıştır. Oynadığı filmler arasında birçok ünlü isimle yer almıştır. Televizyon çalışmalarında ayrıca Ağırlığınca Altın isimli program sunuculuğunu da üstlenmiştir.

2011 yılında MFÖ ile beraber Ve MFÖ isimli albümü çıkarmışlardır.

özkan uğur kanser,özkan uğur twitter,özkan uğur öldümü,özkan uğur kakao,özkan uğur nereli,özkan uğur sotekera,özkan uğur şarkıları,özkan uğur kara şalvar

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın