Ömer HalisDemir Kimdir?

Ömer HalisDemir Kimdir?

Ömer Halisdemir, 4 Mart 1974 tarihinde Niğde’nin Bor ilçesinde dünyaya geldi. 2016 Türkiye askeri darbe girişimi esnasında Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görevli olduğu sırada komutanlığı ele almaya kalkışan darbeci Tuğgeneral Semih Terzi’yi alnından vurarak öldürdü. Koruma astsubayı olan Ömer Halisdemir, ‘vur’ emrini Özel Kuvvetler Komutanı olan Zekai Aksakallı’dan aldı.

Ömer Halisdemir yedi çocuklu bir aileden gelmektedir. Çocukluğunu Niğde’nin Çukurkuyu beldesinde geçiren Halisdemir, okul sonrasında çobanlık yapmıştır. Çocukluk dönemi maddi sıkıntılarla geçmiştir. Hatice Halisdemir ile olan evliliğinden Doğan Ertuğrul ve Elifnur isminde iki çocuğu vardır.

Ömer HalisDemir Kimdir?

Ömer Halisdemir’in Vefatı

2016 Türkiye askeri darbe girişimi esnasında Özel Kuvvetler Komutanlığı’na girmeye çalışan Tuğgeneral Semih Terzi’yi , Korgeneral Zekai Aksakallı’dan aldığı ‘vur’ emri üzerine alnından vurarak öldürdü. Daha sonra Semih Terzi’nin korumalarından olan binbaşı Fatih Şahin ve Üsteğmen Mihrali Atmaca, Ömer Halisdemir’i 30 kurşun ile öldürdüler. Ardından askeri darbe yanlısı olan Nedim Şahin ile Gökmen Ata adındaki astsubaylar ölü ele geçirildi.

Bazı basın kaynaklarında yayınlanan haberlere göre Ömer Halisdemir’in darbe girişimi seyrini değiştiren isimlerden olduğu ifade ediliyor.

251 Bebeğe Şehit Halisdemir’in Adı Verildi

Demokrasi kahramanı olarak bilinen isimlerden Ömer Halisdemir’in ismi, 15 Temmuz gecesinden sonra doğan 251 bebeğin adı oldu. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü yetkililerinin verdiği bilgiye göre, canını vatan için feda etmekten çekinmeyen Ömer Halisdemir’in adı 15 Temmuz’dan sonra doğan erkek çocuklarına veriliyor.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın