Nurseli İdiz Kimdir?

Nurseli İdiz Kimdir?

6 Ekim 1960 yılında İstanbul Pendik’te dünyaya gelen Nurseli İdiz’in asıl adı Nuran Nurseli Çamlıbel’dir.  Nurseli İdiz’in annesi Deniz Çamlıbel, babası ise ünlü ressam Faruk Nafiz Çamlıbel’dir.

Bir İskeçe göçmeni olan Nurseli İdiz lise eğitimini fen bölümünde almıştır. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü ve Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun olan Nurseli İdiz eğitim hayatını başarılı bir şekilde tamamlamıştır.

Nurseli İdiz’in Sanat Hayatı

Ünlü bir oyuncu olan ve hala birçok dizi ve filmde rol alan Nurseli İdiz, sanat hayatına ilk defa 1981 yılında başlamıştır. Ankara Sanat Tiyatrosu’nda çalışmaya başlayan Nurseli İdiz sanat hayatına ilk defa “Küçük Adam Ne Oldu Sana?” oyunu ile başlamıştır.

Ankara ve İstanbul Devlet Tiyatroları’nda da görev alan Nurseli İdiz İstanbul Şehir Tiyatroları’nda da başarısını sürdürmeye devam etti. 1981 yılında TRT’de “Prizma” ve “Şarkılar Neyi Söyler” programlarının sunuculuğunu yapan Nurseli İdiz “Geçmiş Bahar Mimozaları” dizisi ile Kız Kulesi Aşıkları ve Böcek filminde rol aldı.

Saklambaç programıyla sanat hayatına devam eden ünlü oyuncu birçok ünlü film, dizi ve tiyatro oyununda yer aldı.

nurseli-idiz-kimdir

Nurseli İdiz’in Almış Olduğu Ödüller

Nurseli İdiz ilk olarak 1995 yılında Ankara Film Festivali’nde en iyi kadın oyuncu ödülüne layık görüldü.

2002 yılında 7.Sadri Alışık Ödülleri’nde en iyi yardımcı kadın oyuncu seçilen Nurseli İdiz 1994 yılında 16. Siyad Türk Sineması ödülünü alan en iyi kadın oyuncu oldu.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın