Nuri Bilge Ceylan Kimdir?

Nuri Bilge Ceylan Kimdir?

26 Ocak 1959 ‘da hayata gözlerini açan Nuri Bilge Ceylan İstanbul doğumlu olup, 57 yaşındadır. Ses getiren bu yönetmenin fiziki özelliklerini tanımlayacak olursak 1.78 boyunda 75 kilodur.

nuri-bilge-ceylan-kimdir

Sinema Hayatına Atılırken

Nuri Bilge Ceylan’ın okuduğu bölüm Elektrik- Elektronik Mühendisliğiydi. Bu bölümü Boğaziçi Üniversitesinde okudu. Daha sonra Mimar Sinan Üniversitesinde iki yıl olmak üzere sinema ile ilgili eğitim aldı.

Çeşitli dergilerde yazarak kendisinin varlığından haberdar ettirdi. Sinema hayatına Koza adlı filmiyle büyük bir başlangıç yaptı. Cannes Film Festivalinde bu filme yer verilmesi büyük başarıya imza attığının göstergesidir.

Nuri Bilge Ceylan’ın 2002 de çekmiş olduğu dram filmi Uzak ise Altın Palmiye ödülünü almış ve ikinci ödülü beraberinde getirmiştir.2006 da çekmiş olduğu İklimler filmi ile kendisinden daha çok söz ettirmeyi başarmış ve en yüksek maliyetli filmi olma özelliğini elde etmiştir.

Ceylan bu filmde başrol oyucusudur, ilk defa kamera karşısına geçmiş ve başrolü eşi Ebru Ceylan ile paylaşmıştır.

En İyi Yönetmen Ödülü

Ceylan,2008′ de Cannes Film Festivalinde Üç Maymun adlı filminde başarı kaydederek “En iyi Yönetmen” ödülü almıştır. Bu filmin ana konusunu incelemek gerekirse insanların küçük zaafları uğrunda büyük yalanlar söyleyerek büyük ve mutlu bir ailenin parçalanışını ele almıştır.

Ceylan bu filmi ile herkese mesajlar vermiş olup herkesin kendinde bulabileceği şeyleri işlemiştir. Son olarak Kış uykusu filmi ile Altın Palmiye ödülü almıştır.

 

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın