Numan Kurtulmuş Kimdir

Son zamanlarda ismi siyasette sıkça duyulan bir isim; Numan Kurtulmuş. Şuanda 62. Hükümetin başbakan yardımcılığı görevini yerine getiren Numan Kurtulmuş’un hayatını biraz yakından inceleyelim.Numan kurtulmuş kimdir kaç yaşında ve nerelidir?

Numan Kurtulmuş Nerelidir?

Orta Karadeniz bölgesinin en güzel şehirlerinden biri olan Ordu’nun Ünye ilçesinde dünyaya gelen Numan Kurtulmuş, 15 Eylül 1959 yılında dünyaya gelmiştir. Baba tarafından Gürcü asıllıdır. Dedesi harp gazisidir ve Latin harfleriyle yazılan ilk Türkçe ilmihal kitabının yazarıdır. Babası ise şuan da hala aktif olarak görev aldığı İlim Yayma Cemiyeti’nin kurucu üyesidir.

Akademik Kariyeri

Lise eğitimini İstanbul İmam Hatip Lisesi’nde tamamlayan Kurtulmuş, lisans eğitimini de İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinde alarak 1982-84 yılları arasında da yüksek lisans eğitimi tamamlamıştır. Daha sonra Amerika’da farklı üniversitelerde lisansüstü eğitimine devam edip öğretim üyesi olarak da görev almıştır. Amerika’dan döndüğü 1994 yılında İstanbul üniversitesi İktisat Fakültesi’nde doçent olarak görev almıştır. Uzmanlık alanı olan iktisatla alakalı olarak pek çok sempozyum ve seminerde konuşmacı olan Kurtulmuş’un alanıyla ilgili pek çok makalesi yayımlanmıştır.

Siyasi Hayatı

Siyaset hayatına girişi 1998’de olan Numan Kurtulmuş’un görev aldığı ilk parti dönemin en güçlü muhafazakâr partisi olan fazilet partisidir. Bu siyasi partide İstanbul il başkanı olarak görevine başlayan Kurtulmuş, partisinin kapatılmasıyla beraber Necmettin Erbakan’ın yanında saadet partisine dahil olmuştur. 2010 yılında parti içinde oluşan olumsuzluklardan ötürü ‘partide siyaset yapma imkânı kalmamıştır’ gerekçesiyle istifa etti ve aynı yıl genel başkanlığını kendinin yaptığı Halkın Sesi Partisi’ni kurdu. 2012 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iki partinin bütünleşmesi yönündeki teklifine olumlu bakan Numan kurtulmuş aynı yıl AKP bünyesine geçti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 62. Hükümeti kurma görevini verdiği Ahmet Davutoğlu’nun ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı olarak görev aldı. Halen Adalet Ve Kalkınma Partisi’nde bu görevine devam eden Numan Kurtulmuş aynı zamanda mecliste 25. Dönem Ordu milletvekilidir.

Akademik ve siyasi hayatında art arda başarılara imza atan Numan Kurtulmuş 1988’de Sevgi kurtulmuş ile hayatını birleştirmiştir. Bu evlilikten Ayşe, İsmail ve Emir isimlerinde 3 tana de evladı vardır. Şuan hala aktif siyasetle uğraşan Numan Kurtulmuş şu anda da İstanbul’un Fatih semtinde ikamet etmektedir.

Numan Kurtulmuş’un Özellikleri;

Doğum Tarihi: 15 Eylül 1959

Boyu: 1,85

Kilosu: 92

Göz Rengi: Kahverengi

Burcu: Başak

Doğum yeri: Ordu Ünye

Eğitim Durumu: Yüksek Lisans

Numan Kurtulmuş’un Sosyal medya hesapları;

Facebook: https://www.facebook.com/numankurtulmus

Twitter: https://twitter.com/numankurtulmus

İnstagram: https://instagram.com/numankurtulmustr/

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın