Mustafa Erdoğan Kimdir?

Mustafa Erdoğan Kimdir?

Mustafa Erdoğan, 1965 yılında Hakkari’de dünyaya geldi. Yönetmen ve tiyatrocu olan Yılmaz Erdoğan’ın ağabeyidir. Hacettepe Üniversitesi’nde Felsefe Bölümü’nü tamamlamasının ardından, Gazi Üniverstiesi’nde Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Öğrencilik yıllarında halk dansları topluluklarında aktiflik gösterdi. Bu esnada Türkiye’de ve dünyada düzenlenmekte olan çeşitli yarışma ve festivallere katılmaya başladı. 1985 yılında ise Gazi Üniversitesi Halk Dansları Topluluğu’nu kurdu. Kurduğu toplulukta Edirne, Artvin, Kırklareli, Bitlis, Van, Gaziantep, Hakkari, Diyarbakır, Adıyaman, Aydın ve Muğla yörelerine ait dansları sergiledi.

Mustafa Erdoğan’ın Kariyeri

1999 ile 2000 yılları arasında İstanbul-Gül Düşündürücü Tiyatrosu ile Beşiktaş Kültür Merkezi’nde kareograflık yaptı. Daha sonra Bilkent Üniveristesi’nde 1997 yılından itibaren halk oyunları üzerine çalışmalar yapmaya başladı. 1999 yılında Türkiye’nin ilk özel dans topluluğu olan Sultans of the Dance’ı kurdu. Bu topluluk daha sonra Anadolu Ateşi adını aldı.

Anadolu Ateşi 90 kişilik genç bir grubun yoğun tempoda ve özverili çalışmaları ile hayata geçti. Grubun ilk gösterisi 3 Mayıs 2001 tarihinde gerçekleşti. Ardından yurtiçi ve yurtdışında 6 milyondan fazla izleyici kitlesine ulaştı.

Mustafa Erdoğan, Çağdaş Gazeteciler Derneği’nde Genel Sekreter Yardımcısı görevini üstlendi. Söz Dergisi’nin ve Demokrasi Gazetesi’nin Ankara Temsilciliği’ni yaptı. Daha sonra Turkish Daily News Gazetesi’nde siyasi parti muhabirliği ile serbest gezi yazarlığı görevlerini yaptı.

Mustafa Erdoğan’ın Özel Hayatı

5 Eylül 2004 tarihinde ünlü şarkıcı Gülben Ergen ile evlenen Mustafa Erdoğan’ın 18 Ocak 2007’de bir oğlu oldu. Adını Atlas koydular. Ardından 22 Haziran 2009 tarihinde ise Güney ve Ares adını verdikleri ikiz oğulları oldu. 11 Nisan 2012 tarihinde ise boşandılar.

 

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın