Muhsin Yazıcıoğlu Kimdir Nereli? Biyografisi

Muhsin Yazıcıoğlu Kimdir

Muhsin Yazıcıoğlu’nun Hayatı: Sivas’ta dünyaya gelen Muhsin Yazıcıoğlu çiftçi bir ailenin oğluydu. Annesi Fidan Yazıcıoğlu ve babası Halit Yazıcıoğlunun son çocuğu olarak Şarkışla’nın Elmalı köyünden doğmuştur. Eğitimini tamama sırasında Şarkışla’da katılmış olduğu Genç Ülkücüler Hareketi’nden sonra da Ankara’ya da geldikten sonra Ülkü Ocakları Genel Merkezi’nde görev yapmaya başlamıştır. Burada göreve başladıktan sonra sırasıyla gerçekleşmiş olan; Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcılığı ve Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı yapmıştır. 1978’de ancak faaliyete giren Ülkücü Gençlik Derneği’nin genel kurucusu olmuştur.

Bundan sonra ise 1980 yıllarına kadar Milliyetçi Hareket Partisi’nde genel başkan müşavirliği yapmıştır. 12 Eylül 1980’de yapılmış olan askeri darbe sonucu 5.5 yıl hücrede kalan ve 7,5 yıl Mamak Cezaevinde yatan Yazıcıoğlu cezaevinde kalmış olduğu bu dava sonucu hiçbir ceza almamıştır. Buradan sonra ise cezaevinde yatan ülkücüler ve onların aileleri için yardım amaçlı Sosyal Güvenlik ve Eğitim Vakfı’nın başkanlığını yapmıştır. Sonrasında da Milliyetçi Hareket Partisi’ne girerek Genel Sekreter Yardımcılığı yapmıştır.

Refah Partisi, Milliyetçi Çalışma Partisi ve Islahatçı Demokrasi Partisi’nin birlikte oluşturmuş olduğu ittifak partiden milletvekili adayı seçilerek Sivas’ın milletvekili olmuştur. Yazıcıoğlu 7 Temmuz 1992’de beş milletvekili arkadaşı ile birlikte içinde bulunduğu partiyle siyasi görüşünün uyuşmaması gerekçesiyle Büyük Birlik Partisi’ni kurmuştur. Partinin Genel Başkanlığını da yine Yazıcıoğlu üstlenmiştir. 25 Mart 2007 tarihinde ise mitinge gitmiş olduğu Kahramanmaraş’tan Yozgat-Yerköy’e hareket etmek için binmiş olduğu helikopter bilinmieyen bir sebepten ötürü yere düşmüştür. Bu helikopter kazası sonucunda Muhsin Yazıcıoğlu ve yanında bulunan kişilerin vefatı gerçekleşmiştir. Olayın arka perdesi henüz aydınlanmış değildir.

muhsin yazıcıoğlu resimleri

muhsin yazıcıoğlu resimleri

Muhsin Yazıcıoğlu’nun Doğum Tarihi: 31 Aralık 1954

Muhsin Yazıcıoğlu’nun Ölüm Tarihi: 25 Mart 2009

 

Muhsin Yazıcıoğlu’nun Göz Rengi: Kahverengi

Muhsin Yazıcıoğlu’nun Burcu: Oğlak

Muhsin Yazıcıoğlu’nun Doğum Yeri: Şarkışla, Sivas

Muhsin Yazıcıoğlu’nun Eğitimi: İlköğretimini ve ortaokulunu doğduğu şehir olan Şarkışla’da yaptıktan sonra yüksek öğrenimini yapmak amacıyla 1972 yılında Ankara’ya yerleşti. Ankara Üniversitesi Veterinerlik bölümünden mezun olan Yazıcıoğlu 1968’de dernek çalışmalarına başlamıştı.

Muhsin Yazıcıoğlu’nun Kullanmış Olduğu Sosyal Medya Hesapları:

Vefatı gerçekleşen Muhsin Yazıcıoğlu’nun kullandığı bir sosyal medya hesabı bulunmamaktadır.

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın