Metin Uca Kimdir? Metin Uca Biyografisi

1961 yılında İstanbul’ da dünyaya gelen sunucunun babası Hakkarili annesi ise Bilecikli’ dir. İstanbul Jeoloji Mühendisliği okumuş olan Metin Uca, öğrencilik yıllarında Gelişim Yayınlarına ait ansiklopedilerin pazarlamacılığını yapmıştır.

Askerliğini Van Erciş’ te tankçı asteğmen olarak yapan Metin Uca, okuduğu sırada tiyatro eğitimlerine de devam etmiş, 1987 yılında Anadolu Ajansı’ nın sınavlarına girerek gazete muhabirciliğine başlamıştır. 2000 yıllarında TRT ekranlarında televizyoncu olarak işe başlamış ve daha sonra Kanal D Ankara bürosunda muhabir olarak işine devam etmiştir. Ayrıca Ankara Halk Eğitim Merkezinde tiyatroculuğa devam etmiştir.

Metin Uca Kimdir? Metin Uca Biyografisi

Türkiye televizyonlarında birçok kanalda muhabirlik yapan Metin Uca, 1999 yılından sonra ‘’ Günaydın Türkiye’’ isimli sabah haberlerinde görev almıştır. Daha sonrasında ‘’ Passaparola’’ isimli yarışma programının sunuculuğunu yapmıştır. Tiyatro alanında da başarılı olan sunucu tek kişilik gösteriler yapmaktadır. Ayrıca film dublajı ve televizyon reklamlarında seslendirmeler de rol almıştır. 2009 yılı itibari ile akşam haberlerini ve mizahı birleştirerek ‘’ Maydanoz’’ isimli programı hazırlayarak sunuculuğunu üstlendi.

Metin Uca, sunuculuk ve haber spikerliği dışında ayrıca üç adet kitap yazmıştır. 2004 yılında ‘’ Her Tuzluğum Var Diyene Hıyarla Yetişemedim’’, 2006 yılında ‘’ Yer Yerine Orrayt Demek Caiz midir Hocam?’’, 2007 yılında ‘’ Tüh’’ isimli kitapları yazmıştır.

Sunucu, yazar, seslendirici olan Uca, Türkiye televizyonlarının aranılan isimlerindendir. Ayrıca siyaset alanında CHP ile beraber çalışmalarda bulunmuştur. Elde ettiği başarılarla tarafsız gazeteciliğin başlamasını sağlamıştır.

Metin Uca Kimdir? Metin Uca Biyografisi

Sergilediği tek kişilik gösterilerde Türk insanına ait renkli hayatı ve sorunları güldürerek sergilerken ayrıca düşündürebilmektedir. Sosyal yardımlaşma dernekleri ile çalışmalarını sürdüren Uca, Kadınlar Günü gibi özel günlerde günün anlam ve önemini belirten konuşmalar düzenlemektedir.

‘’ Passaparola’’ yarışmasını katıldığı şirket toplantılarında da uygulayarak şirketlerin sorun ve gereksinimlerini çözmek için eğlendirerek çözüm sunan Metin Uca, birçok şirkete danışmanlık yapmaktadır. Bu faaliyetler de şirket çalışanlarını hem eğlendirip hem de düşündürmektedir.

Metin Uca sunduğu yarışma programları ve haber bültenleri ile Türkiye’ nin en tanınan ve sevilen sunucuları arasında yer alarak gazetecilik hayatına devam etmektedir.

1 Yorum

  1. vatandas 1 Kasım 2017

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın