Metin Akpınar Kimdir Nerelidir?

Türk sinemasında fenomen isimler desek çok fazla isim sayamayız ancak Metin Akpınar ve Zeki Alasya bunların başında gelir. Birlikte onlarca filmde yer almış, gerçek bir ikili olan Alasya ve Metin Akpınar bu sene ayrılmak zorunda kaldı. Alasya’nın hakkın rahmetine kavuşmasının ardından Metin Akpınar yalnız kaldı. Peki usta sinema oyuncusu kimdir, kaç yaşındadır ve nerelidir? 

Metin Akpınar, Aksaray’da dünyaya gelmiştir. Son derece eğitimli bir isimdir. İlk olarak İstanbul’un en köklü liselerinden biri olan Pertevniyal Lisesi’nde okumuş, ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. Bu okulun ardından Edebiyat Fakültesi’ni de bitirmiş, sonrasında oyunculuk kariyerine başlamıştır.

1962 yılında tiyatro kariyerine başlayan Metin Akpınar, 1972 yılında ise ilk sinema filminde oynamıştır. İlk filminde Kemal Sunal ve Tarık Akan gibi jön isimlerle bir arada oynayan Metin Akpınar, daha sonra Zeki Alasya ile birlikte rol aldığı film serilerine başlamıştır. Bu filmler arasında toplumsal komedi içerikli, aynı zamanda dramatik öğeleri de barındıran “Nereye Bakıyor Bu Adamlar ”, “ Davetsiz Misafir ”, “ Patron Duymasın ”, “ Köyden İndim Şehire ”, “Petrol Kralları ” gibi filmler yer almaktadır. Oynadıkları filmler geniş kesimlere ulaşmış, beğenilmiştir.

Metin Akpınar kaç yaşında?

Metin Akpınar 1942 yılında dünyaya gelmiştir. Metin Akpınar 73 yaşındadır, 2016 itibariyle 74 yaşına girecektir. Bugüne kadar sinemada en çok birlikte rol aldığı samimi arkadaşı Zeki Alasya ile onlarca filmde birlikte rol almıştır. Zeki Alasya’nın 2015’te yaşamını yitirmesinin ardından yalnız kalan ve en önemli arkadaşını, sinemanın efsanevi oyuncularından birini kaybetmesinin üzüntüsünü derinden hissetmiştir. Zeki Alasya’nın cenazesinde son derece üzgün, bitkin bir imaj oluşturmuştur.

Metin Akpınar nerelidir?

Usta oyuncu Metin Akpınar İstanbul’ın Aksaray ilçesinde dünyaya gelmiştir. 1942’de Aksaray’da başlayan yaşamı Yeşilçam’daki başarılara uzanmıştır, rol aldığı onlarca filmle milyonlarca kişinin kalbini kazanmış, fenomen yeşilçam oyuncularından biri olmuştur.

Metin Akpınar fotoğrafları

Türk sinemasının usta oyuncularından Metin Akpınar ve onun hayatından kesitlerle, hiç görmediğiniz en özel fotoğrafları Metin Akpınar galerimizde. Sosyal medyadan, Yeşilçam arşivinden ve magazin basınından derlenen Metin Akpınar resimlerine tıklayarak galeriye giriş yapabilirsiniz.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın