Mercan Dede Kimdir?

Mercan Dede Kimdir?

Mercan Dede adıyla bilinen Arkın Ilıcalı kimdir diye bakacak olursak, 1966 Bursa doğumlu olan tekno müziği sanatçısı ve neyzen olan bir kişi olarak tanımlayabiliriz. Aynı zamanda DJ’lik yapan Ilıcalı, eğitimini tasavvuf müzik hocalarından almıştır.

Ebru sanatını öğrendiği ney üstadı Niyazi Sayın, Arkın Ilıcalı’nın en çok etkilendiği kişiliktir. Mercan Dede, öğrendiği ebru sanatını Concordia Üniversitesi’nde Studio Arts programında öğretmiştir.

mercan-dede-kimdir

Kanada ve İstanbul Merkezli Yaşamaya Devam Etmektedir

1997 yılında Kanada’ya göç eden Mercan Dede, burada güzel sanatlar dalında lisans ve yüksek lisans yapmıştır. Okuduğu üniversitede öğretim görevlisi olan Mercan Dede müzik tutkusu nedeniyle görevine ara vermiştir.

Kanada Montreal ve İstanbul’da yaşamaya devam eden sanatçı başarılı müzik çalışmalarını devam ettirmekte ve müzik kariyerine her geçen gün yeni başarılar eklemektedir.

Farklı Müzik Tarzı İle Herkesin Beğenisini Kazanmaktadır

Müziğinde hem Doğu-Sufi müziği ezgileri hem de Batı-Çağdaş müziği ezgileri yer almaktadır. Doğu-Batı müziğinin başarılı sentezi ile ortaya çıkan eserleri ile sayısız başarılara imza atmış olup, ödüller ve onur belgeleri ile başarısını taçlandırmıştır.

Eserlerinin çıkış yerleri Amerika ve Avrupa’dır. İlk çalışması az sayıda basılmış ve kısa sürede tükenmiş olup, 1998’de çıkan ilk albümü olumlu eleştiriler almayı başarmıştır.

1998’den günümüze yabancı ve yerli pek çok sanatçıyla birlikte çalışan Mercan Dede’nin müzik tarzı, her çeşit müzik dinleyen kişiyi etkilemekte ve herkesin beğenisini almaya devam etmektedir.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın