Mehmet Şimşek Kimdir?

Mehmet Şimşek Kimdir?

Mehmet Şimşek 1967 yılında Batman’ın Gercüş ilçesinde dünyaya geldi.  Kürk kökenli Türk siyasetçilerinden biri olan Mehmet Şimşek’in 9 kardeşi bulunmaktadır. Kardeşlerinin içerisinde en küçüğü olan Mehmet Şimşek’in annesinin ismi Mehdiye, babasının ismi Hasan’dır.

İlkokul eğitimini Batman’ın Gerçüş ilçesinin köyünde aldı. Ancak daha sonraki eğitim hayatını abisinin tayini sonrasında Batman merkezde geçirdi. Lise eğitimini tamamladıktan sonra üniversite eğitimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde alan Mehmet Şimşek okulu bitirdikten sonra burs alarak İngiltere’ye giderek master yaptı.

İngiltere’de master eğitimi alırken babasını kaybeden Mehmet Şimşek yüksek lisansını tamamladıktan sonra Türkiye’ye döndü. Mehmet Şimşek 1999 yılında Amerikan asıllı bir bayanla evlendi. 2009 yılında boşanan Mehmet Şimşek 2010 yılında Esra Kara ile ikinci evliliğini gerçekleştirmiştir.

Mehmet Şimşek Kimdir?

Mehmet Şimşek’in Siyaset Hayatı

Hem Türk hem İngiliz vatandaşı olan Mehmet Şimşek Ortadoğu ve Avrupa Araştırma Komisyonu’nda görev yaparken bu görevinden ayrılmış ve 2007 yılında yapılan milletvekili seçilerinde milletvekili adayı olmuştur.

2007 yılında Gaziantep Ak Parti milletvekili olan Mehmet Şimşek 2011 yılında Batman’dan milletvekili olmuştur.

Mehmet Şimşek’in Kariyeri

2007 yılından bu yana milletvekilliği görevini yürüten Mehmet Şimşek 2009 yılında Maliye Bakanı olmuştur.

Mehmet Şimşek 2011 yılında gerçekleştirilen genel seçimlerden sonra yine Maliye Bakanlığı görevini yürütmeye devam etmektedir. Siyasetteki ve ekonomideki başarılarıyla göz dolduran Mehmet Şimşek başarılı bir siyasetçidir.

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın