Mahsun Kırmızıgül Kimdir Kaç Yaşındadır?

Mahsun Kırmızıgül Kimdir Kaç Yaşındadır?

Son zamanlarda çektiği filmlerle sıkça adı geçen bir sanatçı mahsun kırmızıgül. Bir zamanlar söylediği türkü ve şarkılarla milyonların gönlüne taht kuran sanatçı son zamanlarda ise yapımcı, yönetmen ve oyuncu olarak beyazperdede iddialı projeleri hayranlarıyla ve sinemaseverlerle buluşturuyor. Peki, bu başarılara adım adım tırmanarak milyonların beğenisini kazanmayı başarın ünlü sanatçının hayat hikâyesi nedir? Bugünlere gelebilmek için çektiği zorluklar ve azim dolu hayatına biraz yakından bakalım.

Mahsun Kırmızıgül Kimdir?

Mahsun kırmızıgül, gerçek adıyla Abdullah Bazencir Diyarbakır Han ilçesinin Vezir köyünde dünyaya geldi. Sanatçının 21 kardeşi vardır. Biri öz üçü üvey, dört annesi olan Kırmızıgül’ün öz annesi imam nikâhı kurbanıdır. Babası Kırmızıgül’ü ve öz kardeşleriniterk ederekBingöl’e gider. Bunun üzerine annesi ve kardeşleriyle beraber yine Diyarbakır’da bulunan Kore mahallesine taşınırlar. Mahsun kırmızıgül ’ün kendi anlatımına göre Kore mahallesinde arkadaşları yasa dışı işlerle büyürken kendisi uzak durmuş ve her türlü kötülükten kendini muhafaza etmeye çalışmıştır. Babası gittikten sonra evin geçimini abisi sağlar. Abisinin bir iş kazası sonucu hayatını kaybetmesi sanatçıyı çok üzer. Bu olay üzerine annesi bir kiremit fabrikasında, Kırmızıgül ise kahvehanede çalıştı, boyacılık, çiğköftecilik yaptı kaçak sigara sattı.

Öncelikle Diyarbakır’da düğünlerde şarkı söyleyerek il çapında adını duyurdu. Doldurduğu bir kaseti Bir otobüs şoförü aracılığıyla, İstanbul’a göndermeyi başarır. Bu sayede güneş plak ilk albüm için Kırmızıgül’üİstanbul’a getirtir. 1981 yılında müzik çalışmalarına başlar. 1993 e kadar çıkardığı 8 albümün ardından profesyonel anlamda ilk çalışması olan ‘Âlem Buysa Kral Sensin’ isimli kasetiyle piyasaları adeta salladı. 1994 yılında Prestij müzik şirketine 3. Ortak olarak girmesiyle firma yüzde 600’lere kadar büyüdü ve sektörün zirvesine oturdu. 2007 yılında sinemaya giriş yapan sanatçı ‘Beyaz Melek’ isimli filmi ile büyük beğeni kazandı. Başarıları ise şu şekilde sayılabilir.

  • 23 albümde 100den fazla şarkı ve türküyü kayda almıştır.
  • 6 sinema filminde oyunculuk yönetmenlik ve ya yapımcılık yapmıştır.
  • 9 televizyon dizisinde oyunculuk yaparak sevenleriyle buluşmuştur.

Şu anda ise hayranları ve sinemaseverler sanatçının yapacağı yeni projeleri dört gözle bekliyor

Mahsun Kırmızıgül Kaç Yaşındadır?

Abdullah bazencir sahneadıyla Mahsun kırmızıgül 26 Mart 1969 da Diyarbakır’da dünyaya gelmiştir. 15 yaşında ilk albümünü çıkartmış,25 yaşında ilk defa bir televizyon dizisinde oynamış 38 yaşında ise ilk beyaz perde tecrübesini yaşayan sanatçı şuan 46 yaşındadır.

Mahsun Kırmızıgül resimleri

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın