Kartal Tibet Kimdir?

Kartal Tibet Kimdir?

27 Mart 1938 Ankara doğumlu olan Kartal Tibet, Türk sinemasında önemli bir yere ve role sahiptir. 7’den 70′ e hala izlenen o Türk filmlerinin yakışıklı aktörüdür. Arka planda ise yönetmeni ve senaristidir.

kartal-tibet-kimdir

Kartal Tibet’in Hayatı

Kartal Tibet, Ankara Üniversitesinde okumuş ve Devlet Konservatuarı Tiyatro alanından mezun olmuştur. Bölümü gereği uzun yıllar tiyatroda görev aldı. Suat Yalaz’ın 1960 yıllarında çizdiği hayali karakter Karaoğlan’ın sinemaya çevrilen halini üstlendi.

O zaman zarfında dönemin ünlü ismi olan Cüneyt Arkın’ın Kara Murat ve Malkoçoğlu gibi filmleri çok izlendiği için aynı tepki bekleniyordu. Karaoğlan filminin birçok serisini başrol olarak canlandırdı.

Bir döneme damgasını vuran Çalıkuşu adlı dizide başrol olan Kamuran’ı canlandırdı.  Kartal Tibet, 1976’da Tosun Paşa filmiyle oyunculuk hayatına son verdi ve yönetmenlikte yeni bir serüvene çıktı.

Kartal Tibet Filmleri

Birçok filmi olmasına rağmen en önemlileri arasında yer alanlar; Dağlar Kızı Reyhan, Senede Bir Gün, Sultan, Zübük, Gol Kralı ve Şalvar Davası gibi halkla bütünleşen filmlerin yönetmeni oldu. Aynı zamanda senaryoları ile de birçok beğeni aldı ve milyonlar izledi.

Kemal Sunal’ın oynadığı birçok filmin senaristidir.2007 de Zoraki Koca adlı dizi yönetmeliği yaptı. Ardından 2008 dizisi Hayat Güzeldir ile karşımıza çıktı.

2002’de Altın Portakal Yaşam Boyu Onur ödülüne layık görüldü. 2006′ da ise Altın Portakal Yıldırım Önal Anı ödülüne layık görüldü.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın