İbrahim Kutluay Kimdir?

İbrahim Kutluay Kimdir?

Yalova doğumlu olan İbrahim Kutluay, 7 Aralık 1973’te doğmuştur. 1.98 m boyu ile basketbolda büyük başarılara imza atmış olan Kutluay, Fenerbahçe’nin ve Milli Takımın uzun yıllar kaptanlığını yapmıştır.

Hayali olan Fenerbahçe’de oynamak için çok çalışan ve çaba gösteren Kutluay, genç takıma girmeyi başararak orada 4 yıl kadar eğitim aldı. 1992’de takıma girmeyi başaran Kutluay, iki sezon yedek kulübesinde takıma destek vermek zorunda kaldı, oynatılmadı.

ibrahim-kutluay-kimdir

Geç de Olsa Kendini Göstermeyi Başardı

1994-95 sezonunda Murat Didin’in Kutluay’a oyunda şans vermesi ile İbrahim Kutluay’ın yıldızı parladı. Türkiye liginde Fenerbahçe’nin finale kadar çıkmasını sağlayan Kutluay’ın bu başarısı dikkat çekti ve kısa sürede Milli Takımda oynamaya başladı.

Kendini göstermeye başladığı andan itibaren başarılarına ve kariyerindeki yükselmeye her sezon yenilerini eklemiştir. Kutluay basketbol kariyeri boyunca 258 kez Milli Takım forması giydi ve 18 yıllık süreç içinde 3212 sayı atarak tarihi rakamlara ulaştı.

2004 Yılında NBA-Seattle SuperSonics

30’lu yaşlarında NBA’de oynamaya devam edecek olan Kutluay, kariyerinin zirvesine geç denilecek bir yaşta ulaştı. NBA liginde oynayan dördüncü Türk basketbolcu olan Kutluay, burada çok da beklenildiği gibi bir başarı sergileyemedi ve 2005 yılında tekrar Yunanistan’a döndü. Fenerbahçe’ye geri dönen Kutluay, kariyerini burada sonlandırdı.

Basketbolu bıraktıktan sonra Basketbol Akademisi’ni kurdu ve burada genç yeteneklere eğitim vermeye başladı. 2015 sezonundan itibaren de Darüşşafaka Doğuş Basketbol’da yöneticilik yapmaktadır.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın