Fazıl Say Kimdir?

Fazıl Say Kimdir?

1970 Ankara doğumlu olan Fazıl Say, küçük yaşta ameliyat olarak dudak yarığı dikildi. Doktorun iyileşme sürecinin hızlı olması için üflemeli bir çalgı çalmasını önerdiği Say, melodika çalmaya başladı.

Fazıl Say’ın annesi eczacı Gürgün Say, babası müzikolog Ahmet Say’dır. Ailesinin desteği ile dört yaşında piyano çalmaya başlayan Say, üstün yetenekli çocuklar için özel olarak eğitim sınıfları bulunan Ankara Devlet Konservatuarı’nda eğitim alarak 1987 yılında piyano ve konservatuar bölümlerini bitirdi.

fazil-say-kimdir

Yıllar Say’ın Kariyerine Yeni Başarılar Ekledi

Çocukluk dönemlerinden itibaren yeteneği ve başarılı çalışmaları ile dikkat çeken Say, Düsseldorf Müzik Yüksel Okulu’na Alman bursu ile devam etti. 1991 yılında Konçerto solisti diplomasını alan Fazıl Say, 1992’de Berlin Tasarım Sanatları ve Müzik Akademisi’nde piyano ve oda müziği öğretmenliği yapmaya başladı.

1995’te New York’taki kıtalar arası yarışmada birincilik kazanan Say’ın kariyerine yeni başarılar hızla eklenmeye devam etti. Konser kariyerinin başlangıcı olan bu birinciliğin yanında oda müziği, piyano konçertosu, çeşitli orkestra çalışmaları devam ediyordu.

Dünya Çapında Başarılarla Dolu Bir Kariyer

Fazıl Say, ülkemizde ve dünyada, sayısız ödüllere layık görülmüş bir sanatçıdır. Büyük ilgi gören eserlerinin çıkış yerleri dünyanın farklı yerlerinde olmuştur. Berlin, İstanbul, Düsseldorf, Ankara ve New York bu merkezlerdendir.

2008 yılında Avrupa Birliği, Fazıl Say’ı Kültür Elçisi unvanı ile onurlandırdı. Çeşitli yıllarda yayınlamış üç adet kitabı da bulunan Say, sanatçı kişiliği ile sanatın her dalında başarılar elde etmeye devam etmektedir.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın