Ertem Eğilmez Kimdir?

Ertem Eğilmez Kimdir?

Ertem Eğilmez, 18 Şubat 1929’da Trabzon’da doğdu. 21 Eylül 1989’da 60 yaşında İstanbul’da vefat etti. Birçok kişiyle bir arada çalışan ve geniş izleyici kitlesini mutlu eden bir yönetmen ve senarist olarak hayat gözlerini yumdu.

ertem-egilmez-kimdir

Ertem Eğilmez’in Hayatı ve Sinema Macerası

İlkokul ve ortaokul yıllarında Konya’da olan Ertem Eğilmez, İstanbul Üniversitesi İktisat bölümü mezunudur. Mezun olduktan sonra dükkan açıp bakkallık yapmıştır. Refik Erduran ile Çağlayan Yayınevini kurdular.

Yayın dünyasında küçük kısa notlar içeren cep kitapları çıkardı. 1961 yılında Efe film şirketini kurdu.1964 yılında ise Arzu Film şirketini kurdu ve sinema sektörüne girmiş oldu. Yapımcılık deneyimi Yaman Gazeteci filmi ile olmuştur.

İlk yönetmenlik deneyimi ise Fatoş’un Fendi Ferdi’yi Yendi filmi ile olmuştur. İlk ödülünü tarihsel filmi ile yani Bir Millet Uyanıyor‘la aldı.

Hababam Sınıfı Efsanesi

Genellikle insanların yoğun duygularına hitap eden film konuları ele almak istemiş ve insanları güldüren, hüzünden uzaklaştıran, geniş kitleyi çeken dostluk ve kardeşlik gibi filmleri yönetmiştir.

Genellikle aynı oyuncularla iletişim halinde olmayı seven Eğilmez, Münir Özkul, Adile Naşit, Kemal Sunal, Şener Şen gibi isimlere yer vermiştir. Filmleştirilmesi mümkün görülmeyen Rıfat Ilgaz’ın Hababam Sınıfı adlı eserini beyaz perdeye aktarmış bundan edindiği başarı ile de Hababam Sınıfının devam filmlerini çekmiştir. Yediden yetmişe herkes Eğilmez’i en çok bu filmlerde tanımış ve sevmişlerdir.

 

 

 

 

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın