Erkal Yavi Kimdir

(Doğumu : 12 Mart 1942, Diyarbakır), özellikle kitap kapağı çalışmalarıyla tanınan grafiker.
1972’de İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (bugün Mimar Sinan Üniversitesi) İç Mimarlık Bölümü’nü bitirdi. 1961’den sonra çeşitli kuruluşlarda grafiker ve sanat yönetmeni olarak çalıştı. 1967’de Rizzoli Yayınları’nın Gümüş Baskı Ödülü’nü kazandı ve aynı yıl TRT’nin açtığı amblem yarışmasında birinci oldu.

1968’de Sinematek Uluslararası Film Afişleri Sergisi’ne, 1966 ve 1968’de Varşova Afiş Bienali’ne, 1970’te Çekoslovakya’da Bruno Grafik Bienali’ne katıldı. Bu arada fotoğrafçılıkla da ilgilendi ve 1970’te ilk kişisel fotoğraf sergisini açtı. Ertesi yıl Mimarlar Odası’nın “Şehir ve İnsan” adlı fotoğraf yarışmasında birinci oldu. Grafikerler Meslek Kuruluşu’nun düzenlediği “Grafik 82” ve “Grafik 83” sergilerinde kitap kapağı ve illüstrasyon dallarında birincilik ve başarı ödülleri kazandı.
Grafik sanatların bütün alanlarında ürün veren Yavi, çeşitli sanat dergilerinin kapak düzenlemelerinden başka, 1964’ten sonra çok sayıda kitap kapağı düzenlemesi de yaptı. Yunanistan’da Ellinikes – Ekdoseis Yayınevi’nin yayımladığı Türk yazarlarının kitaplarının kapaklarını resimledi.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın