Engin Alan Kimdir Nereli Kaç Yaşında?

Engin Alan Mhp’nin ve Türk Milletinin sevdiği isimlerin başında gelmektedir.Dik duruşunla beraber çok fazla seveni olan bir isimdir.Peki Engin Alan Kimdir? Kaç yaşında ve nerelidir?

Engin Alan Kimdir Nereli Kaç Yaşında?

Engin Alan 31 mart 1945 yılında dünyaya gelmiş bir isimdir.Annesinin adı Ayşe babasının ismi ise Kazım’dır.1965 yılında Harp okulunu başarıyla bitirmiş ve çeşitli birliklerde görev almıştır.Sonra Kara Harp Akademisini bitirmiş ve kurmay olmaya hak kazanmıştır.

1974 yılında Kıbrıs Barış Harekâtına katılmıştır. Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı Karargâhı Planlama Subayı, Moskova Kara Ataşesi, Komando Tugayı Kurmay Başkanı, Genelkurmay Özel Kuvvetler Öğretim ve Eğitim Grup Komutanı, Kurmay Başkanı, 5. Komando Alay Komutanı ve 2. Kolordu Kurmay Başkanı olarak görev yapmıştır.

1992 yılında Tuğgeneral olmuştur. 16. Zırhlı Tugay Komutanlığı ile Bakü Silahlı Kuvvetler Ataşeliğine getirildi. 1996’da Tümgeneralliğe terfi ederek, Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığına atandı. 1999 yılında PKK lideri Abdullah Öcalan ve 2. adam Şemdin Sakık‘ın ABD destekli uluslararası operasyon ile yakalanmasının Türığı ayağını yönetti.

2000’de Korgeneral oldu ve sırasıyla; 8. ve 2. Kolordu Komutanlıkları ile Lojistik Komutanlığı görevlerini yaptı. Ağustos 2004 Yüksek Askeri Şura’sında görev süresi bir yıl uzatıldı. Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanı’yken Ağustos 2005’de emekliye sevkedildi. Emekli olduktan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı’nın Genel Müdürlüğü görevini yürüttü.

Mhp’den İstanbul Milletvekili seçilen Engin Alan halen Mhp’de görev almaktadır.Bizlerde başarılarının devamını dileriz.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın