Ekmeleddin İhsanoğlu Kimdir? Siyasi Hayatı

Ekmeleddin İhsanoğlu Kimdir

Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Özellikleri: Akademisyen, profesör ve Türk bilim tarihi profesörü olan Ekmeleddin İhsanoğlu aynı zamanda diplomat, siyasetçi ve bir yazardır. Bildiği diller ise İngilizce ve Arapça’nın yanı sıra orta düzeyde de Fransızca ve Farsça da bilmektedir.

Ekmeleddin İhsanoğlu’nun annesi Rodoslu bir Türk aileden gelen Seniye Hanım, babası ise Yozgatlı bir müderris olan İhsan Efendi’dir. Babası İhsan Efendi eğitim amacıyla 1924’te gelmiş olduğu Mısır’da yerleşmiştir. Daha sonra  1951 yılında da Ayn Şems Üniversitesi’nin Şarkiyat Bölümü Türk Dili ve Edebiyatı Kürsüsü’nü kurmuştur.

İhsanoğlu da babası gibi eğitime önem vermiş ve üniversitesi bittikten sonra yüksek lisans ve doktorasını devam ettirerek akademisyenlik hayatına başlamıştır. 1972 yılında eczacı olan Füsun Bilgiç ile evlenerek sonrasında da 3 çocuk sahibi olmuştur. Aynı zamanda bir siyasetçi olan İhsanoğlu 10 Ağustos 2014’te yapılmış olan cumhurbaşkanlığı seçiminde Milliyetçi Hareket Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi tarafından çatı adayı olarak gösterilmiştir ve sonrasında da kesin ortak aday olarak açıklanmıştır. Diğer birçok partilerin de desteklemiş olduğu Ekmeleddin İhsanoğlu seçim sonrasında oyların  %38.44ünü alarak Recep Tayyip Erdoğan’ı geçememiş ve cumhurbaşkanı olamamıştır. Ancak en çok oy alan 2.aday olmuştur. Daha sonrasında da milletvekilliğini Milliyetçi Hareket Partisinde devam ettirmiştir.

Ekmeleddin İhsanoğlu resimleri

Ekmeleddin İhsanoğlu resimleri

Ekmeleddin İhsanoğlunun Doğum Tarihi: 26 Aralık 1943

Ekmeleddin İhsanoğlunun Boyu:1.75

Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Kilosu: 79

Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Göz Rengi: Kahverengi

Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Burcu: Oğlak

Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Doğum Yeri: Kahire

Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Eğitimi: : Kahire’de doğumu olan Ekmeleddin İhsanoğlu Hıdiviye Lisesi’nde eğitimini tamamladıktan sonra Mısır Ayn Şems Üniversitesi’nde Fen Fakültesi’ne yerleşmiştir. Bu bölümünden 1966’da mezun olduktan sonra ise El Ezher Üniversitesi’nde akademisyenlik hayatına başlangıç yapmıştır. Kahire Milli Kütüphanesinde ve Ayn Şems Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Osmanlı kültürüyle ilgili araştırmalar yapmıştır. Genelde bilim tarihi araştırmaları yapan İhsanolu aynı zamanda Tevfik Fikret, Mehmet Akif, Hamit, Yahya Kemal, Necip Fazıl, Nazım Hikmet gibi birçok şairin eserlerini Arapça’ya çevirerek hem Türk kültürünü yaymakta hem de maddi gelir sağlamaktadır. Sonrasında ise 1970 yılları gibi Türkiye’ye dönerek Ankara Üniversitesi’nde doktorasını tamamlamıştır. 1974’te doktorasını tamamlayan İhsanoğlu sonrasında İngiltere’de Exeter Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırmalar ve çalışmalar yaparak kendini geliştirmeye devam etmiştir.

 Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Sosyal Medya Hesapları:

            İnstagram: İnstagram hesabına sahip değil, kullanmamaktadır.

            Twitter: https://twitter.com/profdrihsanoglu

            Facebook: facebook hesabına sahip değil, kullanmamaktadır.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın