Doç.Dr.Beşir Atalay Kimdir?

Doç.Dr.Beşir Atalay kimdir? Doç.Dr.Beşir Atalay nereli, Doç.Dr.Beşir Atalay kaç yaşında, göz ve saç rengi nedir, Doç.Dr.Beşir Atalay vikipedi, evlimidir? sevgilisi veya eşi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak ettikleriniz kimdirki.com da..

Yazar kadromuz ile birlikte Doç.Dr.Beşir Atalay biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

Doç.Dr.Beşir Atalay

58. ve 59. Hükümetlerde Devlet Bakanı olarak görev almış olan Türk siyaset adamı. XXII. ve XXIII. dönem Ankara Milletvekili olan Atalay, 29 Ağustos 2007 tarihinden bu yana Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı olarak hizmet vermektedir.

Beşir Atalay, 1 Nisan 1947 tarihinde, Kırıkkale’ye bağlı olan Armutlu köyünde dünyaya geldi. İlkokulu Keskin’de, ortaokul ve liseyi ise Kırıkkale’de tamamlayan Atalay, üniversite eğitimi için Ankara’yı tercih etti.

1970 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki lisans eğitimini tamamladı, 1971 yılında ise avukatlık stajını bitirdi. Kısa bir süre İçişleri Bakanlığı’nda görev almasının ardından 1972 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi’ne geçen Atalay, burada Sosyoloji bölümünde asistan olarak görev yaptı. 1976 yılında ise aynı bölümde doktorasını tamamladı.

1978-1979 yılları arasında A.B.D.’de bulunan Michigan Üniversitesi’nde ziyaretçi öğretim görevlisi olarak çalışan Atalay, 1983 yılında Atatürk Üniversitesi’nden sosyoloji doçenti ünvanını aldı.

1985-1992 yılları arasında, Başbakanlık, Devlet Planlama Teşkilatı, Sosyal Planlama Daire Başkanı olarak görev yapan Atalay, 1992 yıllında Marmara Üniversitesi’ne geçerek burada öğretim üyesi görevinde bulundu. Aynı yılın sonlarında, yeni kurulmakta olan Kırıkkale Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Atalay, 1997 yılında bu görevinden emekli oldu.

1998 yılında, Ankara Sosyal Araştırmalar Merkezi (ANAR)’ı kuran ve 2003 yılına kadar bu merkezin koordinatörü olarak görev alan Atalay, 2002 yılında yeni kurulan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)’den Ankara Milletvekili seçildi, 58. Ve 59. Hükümet’lerde Devlet Bakanı olarak görev yaptı.60.Hükümette içişleri Bakanı ,61.Hükümette Başbakan yardımcılığı yapmıştır.

2007 yılının Temmuz ayında gerçekleşen genel seçimler sonucunda tekrar Ankara Milletvekili olan Atalay,7 Haziran 2015 genel seçimlerinde AK Parti’de üç dönem kuralına takıldığı için yeniden aday olmadı.

Beşir Atalay evli ve üç çocuk babasıdır.

Doç.Dr.Beşir Atalay burcu nedir: Koç
Doç.Dr.Beşir Atalay mesleği: Bakan, Siyaset adamı
Doç.Dr.Beşir Atalay kaç yaşında: 01.Nisan.1947
Doç.Dr.Beşir Atalay ölüm tarihi:
Doç.Dr.Beşir Atalay biyografisin de eksiklik veya eklemek istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın