Çetin Tekindor Kimdir?

Çetin Tekindor Kimdir?

Çetin Tekindor duayen tiyatro, sinema ve dublaj sanatçısıdır. 1 Ocak 1945 yılında Sivas’ta doğan sanatçı 72 yaşındadır. Ankara Devlet Konservatuarından 1970 yılında mezun olan Tekindor IV. Murat adlı oyun ile tiyatroya başladı. Birçok oyunda yer aldı. Tiyatro çalışmaları dışında o yıllarda seslendirme sanatçılığıyla tanındı. Ünlü Hollywood yıldızı Robert Redforth’u birçok filmde seslendirdi. Bu sırada Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı ve Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümünde Sahne ve diksiyon dersleri verdi. Televizyonla tanışması ise 1983 yılında “Küçük Ağa” dizisiyle oldu. Ardından sinemayla tanıştı. Sinema filmlerinde ve dizilerde rol aldı.

Çetin Tekindor Kimdir?

Çetin Tekindor’un Şöhreti Yakalaması

Birçok tiyatro oyununda ve dizide rol alan duayen sanatçının televizyon dünyasında şöhreti yakalaması 1999 yılında başrollerini Mehmet Ali Alabora ve Meltem Cumbul’la paylaştığı “Yılan Hikayesi” adlı diziyle oldu. 2000’de “Tutku Çemberi”, 2002’de “Üzgünüm Leyla” ve 2003’te “Çaylak” adlı dizilerden sonra televizyon dünyasında rüzgâr gibi esen “Bir İstanbul Masalı” adlı dizide rol aldı. Buradaki Ömer Arhan rolüyle oyunculuğunun zirvesine çıkan sanatçı Ahu Türkpençe, Mehmet Aslantuğ, Ozan Güven gibi sanatçılarla çalıştı. Bu diziden sonra pek çok yapımda yer alan sanatçının sinema filmleri de bulunmaktadır. Bunlardan en ünlüsü Çağan Irmağın yönetmenliğini yaptığı “Babam ve Oğlum” adlı filmdir. Bu filmdeki İzmirli köy ağası rolüyle sanatçı ödülde almıştır. 1987 yılında Zerrin Tekindor ile evlenip 10 ay sonra boşanmışlardır. Çiftin Hira adında bir oğlu vardır.

Çetin Tekindor’un Ödülleri Nelerdir.

Sanatçı sırasıyla, 2003 15. Ankara Film Festivali En iyi erkek oyuncu, 2009 9. Sadri Alışık Ödülleri –en iyi yardımcı erkek oyuncu, 2005 SİYAD Türk Sineması Ödülleri- En iyi erkek oyuncu ödülü, 2006 ÇASOD “En iyi Oyuncu” ödülleri- En İyi Erkek oyuncu ve 2008 3. İsmail Dümbüllü Ödülleri- En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini kazanmıştır. Halen Show TV ekranlarında yayınlanan İçerde dizisinde ise Çağatay Ulusoy, Aras Bulut İynemli gibi genç yeteneklerle rol almaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın