Canan Karatay Kimdir Kaç Yaşında Biyografisi

Canan Karatay’ın Hayatı: son zamanlarda televizyon ve sosyal medyada adını sıkça duyduğumuz ve ilgi çeken bir kişidir. Karatay sağlıklı yaşam için Karatay diyetini meydana getirmiştir. Daha sonra öğretim üyeliği yapmış ve akademisyen olarak görev yapmaya devam etmiştir. Ailesinin ikinci çocuğu olarak dünyaya gelen Canan Karatay’ın evlenmeden önceki soyismi Canan Efendigil’dir. Ailesinin kendisinden başka üç tane daha kız çocuğu bulunmaktadır. Annesi aslen Harput’ludur ve fizik öğretmeni olarak çalışmıştır.

Babası ise avukattır ve babasının ismi de Ömer Naimi Efendigil’dir. Canan Karatay bir doktor olarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmiştir ve kalıcı ve geçici kalp implantasyonu tekniğini başarıyla uygulamıştır. 1979 yılında Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümüm Kurucularından olan Ali Başak Karatay ile evlenen Canan Karatay mutlu bir evlilik gerçekleştirmiştir.

Canan Karatay’ın bir oğlu vardır ve oğlunun ismi de Mehmet Rahmi Karatay’dır.Karatay hormonların salgılanma sürelerine göre vücudu izlemiş ve birçok diyet programı meydana getimiştir. Zayıflamak için sadece iki öğün yenmesi gerektiğini söyleyen Karatay ikiden fazla öğün yemenin insanlara kilo aldırdığını söylemiştir. Canan Karatay’a göre kişi kilo almamak için 5 saat aç durup yemek yememelidir. 5 saatlik açlık sonunda vücudun leptin hormonu salgıladığını ve bu leptin hormonuyla vücudun ihtiyacı olan yakıtın kullanılacağını belirtmiştir.

Yayınladığı kitaplara bakacak olursak Karatay Diyeti, Karatay Diyeti’yle Yaşam Boyu Sağlık ve Karatay Mutfağı adlarında kitapları olduğunu görebiliriz. Çeşitli bilimsel kuruluşlara üyeliği bulunan Karatay bilim konusunda başarılı çalışmalar gerçekleştirmiştir. Hayatı hakkında oldukça merak edilen birçok konu vardır ve kendisi ülke gündeminde fazlaca yer alan bir insandır.

Canan Karatay Kimdir

Canan Karatay Kimdir

Canan Karatay Kimdir Kaç Yaşında

Canan Karatay’ın Doğum Tarihi: 1943 yılında doğan Karatay 73 yaşındadır.

Canan Karatay’ın Boyu: Canan Karatay’ın boyu 1.79 cm’dir.

Canan Karatay’ın Kilosu: Diyet konusunda başarılı kitaplar yazan ünlü doktor normal bir kilodadır.

Canan Karatay’ın Göz Rengi: Başarılı akademisyenin göz rengi mavidir.

Canan Karatay’ın Burcu: Ünlü akademisyen balık burcundandır ve burcunun özelliklerini taşımaktadır.

Canan Karatay’ın Doğum Yeri: Karatay’ın doğum yeri Elazığ’dır.

Canan Karatay’ın Eğitimi: İlkokulu Elazığ’da okuyan Canan Karatay ilkokul bittikten sonra İstanbul’da Üsküdar Amerikan Kız Lisesi’nde okumuştur. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. Başarılı bir akademisyendir. İstanbul Üniversitesi Tıp fakültesinden mezun olduktan sonra ingiliz hükümeti bursu ile Liverpool Regional Cardiac Center’da kardiyoloji alanında uzmanlık eğitimi almıştır. Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde doçent olan Karatay İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü, Haseki Hastanesinde iç ve kalp hastalıkları alanında profesör olmuş ve eğitimini tamamlamıştır.Tıp fakültesini kazanan Karatay bu okulda öğrenim görürken yaz tatillerinde Bardakçı Köyü ve Gaziantep Nizip’te gönüllü olarak çalışarak vaktini değerlendirmiştir.

Canan Karatay’ın Kullanmış Olduğu Sosyal Medya Hesapları:

Facebook : https://m.facebook.com/Canan.Efendigil.Karatay

İnstagram : https://mobile.twitter.com/canan_karatay

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın