Binnur Kaya Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Biyografisi

Binnur Kaya, son on yılın belki de en çok izlenen, aranan karakter oyuncularından birisidir. Hem komedi hem de dram film ve dizilerinde başrol ve yardımcı kadın oyuncu rollerinde izleyenleri kendisine hayran bırakmaktadır.

Binnur Kaya Kimdir?

Elazığ kökenli bir aileden gelen Binnur Kaya 1972 yılında Ankara’da doğmuş ve çocukluğu Ankara’da geçmiştir. Babası spor muhabiri olan Binnur Kaya, oyunculuğa ve İstanbul’a olan aşkı dolayısıyla hayatını İstanbul’da devam ettirmeye karar vermiştir. Binnur Kaya’nın en yakın oyuncu arkadaşları Engin Günaydın, Emre Kınay, Tolga Çevik’tir.

Binnur Kaya Oyunculuğa Ne Zaman Ve Nasıl Başlamıştır?

Binnur Kaya, 1995 yılında Bilkent Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro Bölümü’nü bitirmiştir. Bilkent’ten mezun olduktan sonra aşık olduğu şehir olan İstanbul’a yerleşti. Ardından Karatahta, Ankara Sahnesi isimli çocuk tiyatroları ve Bakırköy Belediye Tiyatrosu’nda oyunculuk yaptı. Ancak televizyon dünyasına girişi Hülya Avşar Show’da Asiye karakteriyle olmuştur.

Hangi Yapımlarda Yer Almıştır?

Televizyon dizilerine başlangıç ise Kaynanalar adlı dizi ile olmuştur. Sonrasında Dış Kapının Mandalları, Çarli, Baba Evi, Karayılan, Yabancı Damat, Avrupa Yakası gibi yayınlandığı sezonlarda her daim çok izlenen dizilerde önemli roller aldı. Ayrıca Bir Demet Tiyatro isimli tiyatro oyunuyla BKM oyuncularına katılmıştır. Ardından Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü? Bekarlar, Bana Bir Şeyhler Oluyor oyunlarında yer aldı. Binnur Kaya’nın beyaz perde deneyimleri ise İnşaat, Babam Ve Oğlum, Küçük Kıyamet, Hayatımın Kadınısın, Abuzer Kadayıf, Muhallebicinin Oğlu ve Kaçıklık Diploması filmleridir.

Binnur Kaya Hangi Ödülleri Almıştır?

Vavien filmindeki rolüyle 42. Sinema Derneği Ödülleri’nde ve 3. Yeşilçam Ödülleri’nde en iyi kadın oyuncu ödüllerini aldı. 41. Magnum Altın Kelebek Ödülleri’nde Aramızda Kalsın adlı dizideki rolüyle En İyi Kadın Komedi Oyuncusu ödülünü, 42. SİYAD Ödülleri’nde Cahide Sonku En İyi Kadın Oyuncu Performansı ödülünü, 8. Sinema Burada Festivali’nde Genç Oyuncu Ödülü, 35. Kelebek Ödülleri’nde En İyi Kadın Komedi Ödülü’nü almıştır.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın