Ayhan Şahenk Kimdir?

Ayhan Şahenk kimdir? Ayhan Şahenk nereli, Ayhan Şahenk kaç yaşında, göz ve saç rengi nedir, Ayhan Şahenk vikipedi, evlimidir? sevgilisi veya eşi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak ettikleriniz kimdirki.com da..

Yazar kadromuz ile birlikte Ayhan Şahenk biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

 

Ayhan Şahenk

Türk iş adamı, vakıf yöneticisi.

11 Haziran 1929 günü Niğde’de doğdu. Ankara Hukuk Fakültesi’nde okurken, inşaat işine girdi (1950). 9 bin lira sermaye ile kurduğu inşaat şirketi, TBMM’nin yol, asfalt ve kanalizasyon işleri ihalesini aldı. İrili ufaklı 16 baraj ve toplam 66 inşaat projesini gerçekleştirdi. Türkiye’nin baraj yapan ilk inşaat şirketi olan Doğuş İnşaat, Doğuş grubunun büyümesinin motoru oldu.

Doğuş Grubu, Ayhan Şahenk’in önderliğinde inşaat, bankacılık, iletişim, turizm, gıda, otomotiv alanlarında önemli yatırımlar yaptı.

Sosyal sorunlarımıza aradığımız çözüm yollarında, kamu hizmetlerine katkıda bulunmak, hepimizin öncelikle de olanakları olanların görevi aynı zamanda da bizi yetiştiren ülkemize borcumuzdur.

Ayhan ŞAHENK

Doğuş Holding Başkanı Ayhan Şahenk, topluma ve insanlara yaptığı hayır işlerini kurumsallaştırmak amacıyla 5 Haziran 1992 tarihinde İstanbul’da Ayhan Şahenk Vakfı’nı kurdu. Vakıf bir çok yerleşim merkezinde, okullar açtı, okullara ve öğrencilere malzeme yardımı yaptı. 1997 yılında uygulanmaya başlanan “Halk Sağlığı Programı” çerçevesinde mobil sağlık araçları ile alt sosyo ekonomik yörelerdeki ilk öğretim öğrencilerinin ve bölge sakinlerinin yararlandığı sağlık programları sundu.

ABD’nin ünlü ekonomi dergisi Forbes’ın her yıl geleneksel olarak yaptığı sıralamada 1998 yılında, dünyanın en zengin 200 kişisi arasında bulunuyordu. Ayhan Şahenk, 148. sıradaydı.

3 Nisan 2001’de vefat etti.

Ayhan Şahenk burcu nedir: İkizler
Ayhan Şahenk mesleği: İş adamı
Ayhan Şahenk doğum tarihi: 11.Haziran.1929
Ayhan Şahenk ölüm tarihi: 03.Nisan.2001

Ayhan Şahenk biyografisin de eksiklik veya eklemek istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın