Angelina Jolie Kimdir Kaç Yaşında
Sosyal Medyada Paylaş
13 Ağustos 2015
Kim Kimdir

Angelina Jolie Kimdir Kaç Yaşında

Angelina Jolie Kimdir Doğum Tarihi: 4 Haziran 1975 (40 yaşında, İkizler burcu) Doğum Yeri: Los Angeles, Kaliforniya, ABD Boy: 1,69 Eşi: Brad Pitt (e. 2014), Billy Bob Thornton (e. 2000-2003), Jonny Lee Miller (e. 1996-1999) Çocukları: Shiloh Nouvel Jolie-Pitt, Vivienne Marcheline Jolie-Pitt, Pax Thien Jolie-Pitt (evlatlık), Maddox Chivan Jolie-Pitt (evlatlık),

Angelina Jolie Kimdir

Doğum Tarihi: 4 Haziran 1975 (40 yaşında, İkizler burcu)

Doğum Yeri: Los Angeles, Kaliforniya, ABD

Boy: 1,69

Eşi: Brad Pitt (e. 2014), Billy Bob Thornton (e. 2000-2003), Jonny Lee Miller (e. 1996-1999)

Çocukları: Shiloh Nouvel Jolie-Pitt, Vivienne Marcheline Jolie-Pitt, Pax Thien Jolie-Pitt (evlatlık), Maddox Chivan Jolie-Pitt (evlatlık), Zahara Marley Jolie-Pitt (evlatlık), Knox Leon Jolie-Pitt

Ebeveynleri: Marcheline Bertrand, Jon Voight

Sinema oyuncusu ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komisyonu İyi Niyet Elçisi. Üç Altın Küre, iki Sinema Oyuncuları Derneği Ödülü ve bir de Oscar sahibidir.

Doğumundan 1 yıl sonra 1976 yılında annesi ve babası boşanan Jolie, kardeşi (James Haven) ve annesiyle birlikte Palisades kentine taşındı. 11 yaşında Los Angeles’a geri dönerek önce Lee Strasberg Theatre Institute’a, 2 yıl sonra da Beverly Hills High School’a gitti. Bu okulda kendini yalnız hisseden, kendine zarar vermeye başlayan ( “Bıçak biriktiriyordum ve kendimi kesip acıyı hissetmek benim için bir tür ritüel olmuştu. Bu benim için bir çeşit terapiydi, çünkü kendimi yaşıyor gibi hissediyordum.”) Jolie 14 yaşında okuldan atıldı ve bir cenaze kaldıracı olmaya hayal etmeye başladı. 2 yıllık ilişkisi boyunca erkek arkadaşıyla yaşamaya başlayan Jolie saçını mora boyadı, sadece siyah giyindi ve Slam-dancing yaptı. Sonra annesine yakın bir ev kiralayarak okuluna geri döndü, babasının ilgisizliğinden dolayı ise babasıyla arası açıldı. 1996’da Jonny Lee Miller ile ilk evliliğini siyah deri pantolon, beyaz tişört giyerek gerçekleştirdi. 1999’da boşandı ve aynı yıl Billy Bob Thornton ile evlendi, 2003’te ise boşandı. Jolie röportajlarında aşk ve seks hayatından, sado mazoşist zevkleri olduğundan ve biseksüelliğinden bahsetmekten korkmadı. Jolie ile ilgili en çok ilgi çeken şeyler dudakları ve vücudunda bilinen 12 dövmesi oldu.

Angelina Jolie resimleri
Angelina Jolie resimleri

Hayırsever çalışmaları ile de bilinen Jolie’ye 2001’de Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komisyonu İyi Niyet Elçisi unvanı verildi. Tüm dünya’da 20’den fazla ülkede savaş alanı, mülteci alanı çalışmalarında bulundu. Bu çalışmalardan birinde ilk çocuğu Maddox’u 2002’de Kamboçya’dan evlat edindi. İkinci çocuğu Zahara’yı 2005’te Etiyopya’dan evlat edindi, bu sırada büyük sansasyon yaratan ve medyanın ‘Brangelina’ adını taktığı Brad Pitt ile ilişkisi başladı. Çiftin ilk biyolojik çocuğu Shiloh-Nouvel 2006’da doğdu, 2007’de Vietnam’dan Pax’i evlat edindi. 2008 yılında ise Jolie-Pitt çiftinin biri erkek diğeri kız olmak üzere ikizleri dünyaya geldi. Jolie bebeklerinin fotoğraflarının satılmasıyla elde edilen gelirleri adları açıklanmayan yardım kuruluşlarına bağışladı. Forbes dergisi tarafından dünyanın en güçlü kadını ve en çok kazanan oyuncusu seçildi.

Angelina Jolie dövmesi
Angelina Jolie dövmesi

Taşıdığı BRCA1 geni nedeniyle göğüs ya da yumurtalık kanseri olma riski çok fazla olduğu için 2013’te göğüsleri, 2015’te ise yumurtalıklarını ameliyat ile aldırdı.

Kariyerine ise 14 yaşında modellikle başlayan ve birçok müzik videosunda görülen Jolie, 16 yaşında tiyatroya döndü. ilk profesyonel film kariyeri 1993 yılında Cyborg 2 ile başladı. Kariyerindeki yükseliş 1997’de oynadığı, Altın Küre aldığı ve Emmy Ödülü’ne aday gösterildiği biyografik film Gerge Wallace’tan sonra başladı. 1998’de HBO’nun Gia filminde süpermodel Gia Carangi’yi canlandırarak Altın Küre kazandı, Emmy’ye aday gösterildi ve SAG Ödülü’nü aldı. Kısa bir ara vererek New York’a taşınan Jolie, New York Üniversitesi’nde film yapım dersleri için üye oldu ve yazı sınıflarına katıldı.

Angelina Jolie doğal foto
Angelina Jolie doğal foto

1999’da ikinci kocası Billy Bob Thornton ile tanıştığı, komedi-dram Pushing Tin’de rol aldı. Bu filmden sonra The Bone Collector’da Denzel Washington ile çalıştı fakat olumlu eleştiriler alamadı. Bir sonraki yardımcı rolünü sosyopat Lisa Rowe rolüyle Girl, Interrupted’ta canlandırdı. Üçüncü Altın Küre Ödülü’nü, İkinci SAG Ödülü’nü ve En İyi Yardıncı Kadın Oyuncu Akademi Ödülü’nü aldı. 2000’de Nicholas Cage’in bir araba hırsızını canlandırdığı Gone In 60 Seconds fiminde oynadı ve bu filmden sonra büyük paralar kazandığını açıkladı.

Uluslararası başarıya ise 2001 yılında çekilen Lara Croft: Tomb Raider ile ulaştı. 2001 yılında başrolünü Antonio Banderas’la paylaştığı başarız bir film olarak görülen Original Sin filminde oynadı. 2002 yılında performans olarak olumlu eleştiriler aldığı Life or Something Like It’te rol aldı. 2003’te Lara Croft Tomb Raider: The Cradle of Life’ta yeniden Lara Croft’u oynadı. 2004’te eleştirel ve finansal olarak başarısız olan Beyond Borders’ta rol aldı. Aynı yıl Ethan Hawke ile Taking Lives’ta ve ardından Oliver Stone’un Büyük İskender’in hayatını anlatan biyografik filmi Alexander’da Olympias’ı oynadı. Aksiyon-komedi türündeki Mr. & Mrs. Smith, Jolie’nin 2005’te oynadığı yılın en çok izlenen filmlerden biri olan tek filmdir. 2006’da Robert De Niro’nun The Good Shepherd filminde rol aldı.

Angelina Jolie çocukları
Angelina Jolie çocukları

2007 yılında Jolie, yönettiği ilk film olan A Place in Time adlı belgeseli çekti.  Aynı yıl belgesel türündeki drama filmi A Mighty Heart’ta rol aldı ve dördüncü Altın Küre Ödülü adaylığını, üçüncü SAG adaylığını kazandı. Aynı zamanda Beowulf filminde oynadı. 2008’de Morgan Freeman’la beraber Wanted’ta oynadı, Kung Fu Panda animasyon filminde de Master Tigress karakterine sesini verdi. Aynı yıl, Clint Eastwood’un yönettiği ve prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yapan Changeling’te başrol oynadı. Bu filmle ikinci Akademi Ödülü adaylığını, ilk BAFTA Ödülü adaylığını, beşinci Altın Küre ve dördüncü Sinema Oyuncuları Derneği Ödülü adaylığını elde etti. 2010’da başrolünü üstlendiği aksiyon türündeki Salt’ta oynadı. 2011’de Johnny Depp ile başrolünü paylaştığı The Tourist’te oynadı. 2014 yılında fantastik türündeki Malefiz filminde başrolü oynadı ve performansı olumlu eleştiriler aldı.

2015’te senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini yaptığı By the Sea filminde başrolü eşi Brad Pitt ile paylaşıyor. Yapımcılığını da Brad Pitt’in üstlendiği film 13 Kasım 2015’te vizyona giriyor.

Gelen Aramalar : 

  • Angelina Jolie boyu
  • Angelina Jolie vikipedi
  • Angelina Jolie hayatı
  • Angelina Jolie hangi filmlerde oynadı
  • Angelina Jolie kimdir
  • Angelina Jolie kaç yaşında

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2014-2017

Site Haritası