Ali Palabıyık Kimdir?

Ali Palabıyık Kimdir?

Ali Palabıyık, 14 Ağustos 1981 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Küçük yaşlarda iken amatör olarak futbola, kaleci pozisyonunda başladı. 17 yaşına geldiğinde ise çeşitli nedenlerden dolayı amatör futbolu bıraktı. 2000 yılında hakemlik kursuna kayıt oldu.

Ali Palabıyık'ın Kariyeri

Ali Palabıyık’ın Kariyeri

13 Ocak 2002 yılında yani henüz 21 yaşında iken Yenikent ASAŞ Stadyumu’nda Trabzonspor ve Gençlerbirliği arasında oynanan PAF Ligi maçına ikinci yardımcı hakem olarak çıktı. Bu aynı zamanda ilk hakem olarak çıktığı maç oldu. İlk orta hakemlik deneyimi ise 2003-2004 3. Lig sezonunun ilk haftasında yaşadı. Orta hakemlik yaptığı maç ise Kestel İlçe Stadyumu’nda oynanan Altınordu ile Kestel Belediyespor karşılaşmasıydı.

Palabıyık, ilk Süper Lig maçına 21 Ağustos 2004 tarihinde Ankaraspor ile Gençlerbirliği arasında gerçekleşen karşılaşmada, Bülent Yıldırım’ın ikinci yardımcı hakemi olarak çıktı. Ali Palabıyık’ın kariyeri, Süper Lig’teki ilk orta hakemlik deneyimi ile devam etti. Bu deneyimini ise 27 Ekim 2012 tarihinde Tevfik Sırrı Gür Stadyumu’nda İstanbul Büyükşehir Belediyespor ile Mersin idman Yurdu arasında gerçekleşen karşılaşmada gerçekleştirdi.

Diğer yandan 2015-16 sezonu öncesinde Türkiye Futbol Federasyonu, içlerinde Ali Palabıyık’ın da bulunduğu 9 hakem ile beraber ilk kez profesyonel sözleşme imzaladı. Türkiye’nin ilk sözleşmeli hakemleri arasında yer alan Palabıyık’ın dışında Cüneyt Çakır, Barış Şimşek, Hüseyin Gökçek, Mete Kalkavan ve Fırat Aydınus da yer alıyordu.

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın