Alaeddin Yavaşça Kimdir Nerelidir?

(Doğumu : 1 Mart 1926, Kilis, Gaziantep), klasik Türk müziği bestecisi, koro şefi. Münir Nurettin Selçuk’tan sonraki dönemin en başarılı ses sanatçılarındandır.

Alaeddin Yavaşça Kimdir?

1951’de İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi; 1955’te jinekoloji uzmanı oldu. İstanbul’daki çeşitli hastanelerde çalıştı. 1985 – 90 arasında Haseki Hastanesinde başhekimlik yaptıktan sonra emekliye ayrıldı.

Müziğe daha çocukluğunda ilgi duydu. Artaki Candan ve Fikret Kutluğ’dan kanun dersleri aldı. 1950’deki bir sınavı kazanarak İstanbul Radyosu’nda solo programlar yapmaya başladı. Günümüze değin aralıksız olarak sürdürdüğü bu programların yanı sıra, İstanbul Radyosu’nda “Beraber Şarkılar” ve “Erkekler Topluluğu” adlı programlarda koro şefliği yaptı. 1976’da kurucuları arasında yer aldığı İstanbul Devlet Türk Musikisi Konservatuarı’nda üslup ve repertuar dersleri verdi.

Sesi güçlü, dolgun ve zengin tınılıdır. Baritonla tenoru birleştiren ender rastlanır bir ses alanı vardır. Okuyuş tarzında Zeki Arif Ataergin’in ve Münir Nurettin Selçuk’un etkileri sezilir. Gerek radyo programlarında, gerek eşlikli konserlerinde beste ve semai gibi klasik yapıtlara geniş yer ayırmıştır. Özellikle 1960’larda ve 1970’lerde İstanbul Radyosu’nda doldurduğu bantlar çok değerli arşiv belgeleri niteliğindedir. İki yüzden çok şarkı bestelemiştir. En tanınmış yapıtları arasında “Boğaziçi, şen gönüller yatağı” (hicaz), “San mimozamsın sen benim” (hicazkar), “Gülen gözlerinin manası derin” (hüseyni), ’’Geçmesin günümüz sevgilim yasla” (kürdilihicazkar), “Şimdi bahara erdim” (mahur), “Sevgi deli gönülden gönüle bir akıştır” (muhayyerkürdi), “Gönlümün bülbülüsün, aşk bahçemin gülüsün” (nihavend), “Bana nasıl sabret dersin, gönül senden vazgeçer mi” (rast) sayılabilir.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın