Ahmet Davutoğlu Kimdir Kaç Yaşında?

Ahmet Davutoğlu Kimdir Kaç Yaşında?

Ahmet Davutoğlu Türkiye Cumhuriyeti’nin 62. Hükümeti’nin başbakanıdır. Ahmet Davutoğlu’nun annesi Memnune hanımdır ve henüz Ahmet Davutoğlu 4 yaşında iken hayata gözlerini kapamıştır. Annesinin vefatından dolayı babası Mehmet Bey ile beraber İstanbul’un Fatih ilçesine taşınmıştır. Mehmet Bey Konya’da tekstil ve ticaret işleri ile uğraşmaktaydı. İstanbul’a taşındıktan sonra Mehmet Bey Sefure Hanım ile ikinci evliliğini gerçekleştirdi. Ahmet Davutoğlu ikinci annesi ile kısa sürede kaynaştı ve onu benimsedi. Ahmet Davutoğlu ilkokula giderken ilk dört yıl Hacı Süleyman Bey İlkokulu’nda ardından İstanbul Bahçelievler’de eğitim aldı. İlkokulun ardından orta öğretimini İstanbul Erkek Lisesi’nde yaptı. Üniversite eğitimini ise Boğaziçi Üniversitesi’nde Ekonomi ve Siyaset Bilimi branşı üzerinde aldı. Üniversite eğitimi 1984 yılında sonlandı fakat Ahmet Davutoğlu üniversite eğitiminin ardından Kamu Yönetimi dalında yüksek lisans, Siyaset Bilimi ve Uluslar arası İlişkiler alanında da doktorasını tamamladı. Doktora ve yüksek lisans işlemleri bitince 1990 yılında Malezya Uluslar arası İslam Üniversitesi’nde yardımcı doçent unvanı ile çalışmaya başladı. Bu üniversiteyi Siyaset bölümü ile tanıştırdı ve bu nedenden dolayı bu bölümün başkanı olarak göreve başladı. 1995 yılında tekrar Türkiye’ye döndü. Türkiye’ye dönmesinin ardından 95-99 yılları arasında Marmara Üniversitesi Uluslar arası İlişkiler Bölümü’nde akademik eleman olarak görev aldı. 1980 yıllarında tanıştığı Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan ile yakın temaslarda bulundu. Abdullah Gül’ün başbakan olması ile birlikte Başbakanlık Başdanışmanı oldu. O sıralarda İstanbul Belediye başkanlığındaki Recep Tayyip Erdoğan başbakan olunca da görevine devam etti. Ahmet Necdet Sezer döneminde büyükelçi ünvanını aldı ve 2009 yılında Dışişleri Bakanı oldu.

Ahmet Davutoğlu Kimdir?

Ahmet Davutoğlu öğretim üyesi, bölüm başkanlığı, büyükelçilik, dışişleri bakanı ve son olarak da başbakanlık vazifelerini Türkiye Cumhuriyeti uğruna yapan önemli bir devlet adamıdır. Profesör olarak başbakan olan ender insanlardandır. İngilizce, Arapça ve Almanca bilgisi sayesinde birçok akademik eseri vardır.

Ahmet Davutoğlu Nerelidir?

Ahmet Davutoğlu’nun memleketi Konya/ Taşkent’dir. Bu topraklar üzerinde dünyaya gelmiştir ve halen Konya ili ile yakından ilgilenmektedir. Seçilerde Konya ilinden aday olmaktadır.

Ahmet Davutoğlu Kaç Yaşındadır?

Ahmet Davutoğlu 26 Şubat 1959 yılında dünyaya gelmiş olup şuan 56 yaşındadır ve halen başbakanlık görevini başarılı bir şekilde yürütmektedir.

Ahmet Davutoğlu resimleri

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın