Adnan Menderes Kimdir?

Türk politika tarihine damgasını vurmuş isimlerden birisi olan Adnan Menderes, yarattığı siyasi akım ile bugün dahi etkisini gösteren, bir devri kapatıp yeni bir devir açmayı başarmış bir politikacıdır. Siyasetten önceki işleri, hangi partide siyasete başladığı ve hangi kademelerde görev aldığına ilişkin bilgilerle onu daha yakından tanımanızı sağlayacağız. Adnan Menderes kimdir, nerelidir, siyasete nasıl başlamıştır?

Adnan Menderes ne mezunu

Menderes Aydın’lıdır ve 1899 yılında dünyaya gelmiştir. Toprak ağası ve varlıklı bir çiftçinin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Bundan ötürü toprağa ve köylüye karşı bilgili biri olarak büyümüştür. Siyasete girişi çok sonradan olacaktır ve eşinin istememesine, karşı çıkmasına rağmen siyasete girecektir. Menderes eğitimini İzmir Amerikan Koleji’nde yapmıştır, bunun ardından da Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girmiştir.

Adnan Menderes savaşları

Menderes hem birinci dünya savaşında hem de İstiklal Savaşı’nda görev almıştır. Birinci Dünya Savaşı’na her ne kadar sıtma hastalığına yakalandığı için gidemese de İstiklal Harbi’ne gitmiştir ve burada madalya almıştır. Savaşlar, eğitimler ve siyasi hamlelerle birlikte 1930’ların sonuna geldiğimizde artık politikada öne çıkmaya başlamış bir Menderes karşımıza çıkıyordu.

Adnan Menderes resimleri

Adnan Menderes yaşadığı dönemde tek parti iktidarı ile karşılaşmıştır. Fikri olarak her ne kadar dönemin birçok öne çıkan isminde olduğu gibi CHP yakınlığı olsa da, Atatürk önderliğinde çok partili döneme geçişin ilk aşaması olan Serbest Cumhuriyet Fırkası kurulduğunda, Menderes onun Aydın’daki bir kolunu organize etti. Parti kapandığında ise tekrar CHP’ye döndü.

1945 yılında görüşülen toprak yasası sonucunda Menderes, köylüyü topraklandırmayı amaçlayan bu yasaya çok sert bir karşılık verdi ve birlikte olduğu politikacılar ile dörtlü takriri sundu. Bunun ardından CHP, Menderes ve arkadaşlarına parti içi muhalefetten ihraç cezası verdi. Menderes o yıl içinde Demokrat Parti’yi kurdu. Parti, 1946 seçimlerinde galip gelemese de 1950 seçimlerinde birinci sırada çıktı ve CHP iktidarı sona erdi. Üç dönem tek başına iktidar olan Demokrat Parti lideri ve başbakan Menderes, 27 Mayıs 1960 darbesi ile birlikte koltuğundan indirildi ve Yassıada’da yargılandı.

Birçok davadan yargılanan Adnan Menderes, 1961 yılında Bursa’da idam edilmiştir. Akıllara ise, Türkiye politika tarihini değiştiren 1950 seçim sloganı ile gelir, ‘Yeter, söz milletindir!’

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın